basketbalové dresy

Zapomenou děti sportovat?

Jak všichni víme, doba není jednoduchá. Pandemie coronaviru si vybírá své daně v řadách nejvyšších. V první řadě jde o lidské životy a lidské zdraví. V druhé, ale neposlední, řadě jsou to naše návyky, jež vždy dělaly náš život pestřejším i veselejším. Patří mezi ně kultura, setkávání se s přáteli, výlety a poznávání světa i veškeré volnočasové aktivity. Odborníci z řad lékařů i učitelů se shodují, že absence těchto důležitých proměnných může mít za následek nepříjemné dopady na fyzickou kondici, zdraví a psychiku dospělých i celé generace dětí.

Ty totiž nemají chápání dospělé osoby a hůře se přizpůsobují tomu, že se najednou učí doma, vyloučené z kolektivu kamarádů. Samé platí i o těch, kteří nejsou zrovna fanoušky chození do školy. Přišly totiž o své oblíbené sportovní a zájmové kroužky. Oblast sociální distance je pouze jedna část problému. Druhou zůstává fakt, že dětem schází sport a sním spojený pohyb. Kvůli tomu tloustnou a ztrácí nejen zdravé návyky, ale také motivaci.

I když není čas na pohyb

Dosud provedené studie prokázaly velmi negativní vývoj fyzických zdatností školáků. Ukazují, že už v první vlně covidu přibraly děti průměrně dva kilogramy na váze. Podle pragmatických prognóz může být druhá a třetí vlna ještě horší. Děti stále zůstávají doma a zimní počasí tomu jen nahrává. Ano, na vesnici mají možnost vzít si boby a pekáče na sníh a sjíždět kopce za domem. Toto nefunguje ve městech, která jsou dětí plná. Tyto téměř nikam nevycházejí a nemají žádné aktivity, kromě těch, které jim cíleně vymyslí a zorganizují sami rodiče (samozřejmě s tím ohledem, aby neporušili některá z protiepidemických opatření). I pro rodiče je to náročný úkol. Většina z nich stále chodí do zaměstnání a do toho se s dětmi intenzivně učí. Nemá tedy prostor dělat ratolestem i trenéra. Nedostatek pohybu tak může mít u dětí skutečně nepříznivý vliv na zdraví.

Jak dětem s pohybem pomoci?

Zkuste v nich znovu oživit jejich návyky. Malí sportovci jsou úžasně přizpůsobiví a do původní kondice jsou schopni se vrátit i do půl roku. Oprašte tedy doma míče, kopačky, florbalové brankářské chráničebasketbalové dresy a vždy, když počasí jen trochu dovolí, vyrazte ven. Ano, milí rodiče, čas je v této těžké době drahocenný. Věřte, že se vám vrátí v kondici a zdraví vašich nejmenších.