Morče – vhodný dárek pod stromeček?

Morče – vhodný dárek pod stromeček?

Vánoce se blíží a řada rodičů přemýšlí o tom, že by svým dětem splnila přání nejtajnější a darovala jim pod stromeček čtyřnohého kamaráda. O tom, zda zvíře je anebo není vhodným dárkem, se vedou sáhodlouhé diskuse a dá se říci, že platí – co člověk, to názor.

Obecně se v případě malých dětí nedoporučuje darovat psa ani kočku, protože se jedná o zvířata, která už skutečně vyžadují velkou péči a časovou investici. V případě odrostlých dětí záleží na rodičích – možné je i to, že takovýto dárek naučí jejich ratolesti odpovědnosti a disciplíně. Pokud se ale vrátíme k předškolákům a dětem na prvním stupni, rozhodnete-li se zvíře darovat, vybírejte z mazlíčků menších, ne tolik náročných.

Vhodným tipem je například morče. Spokojí se s poměrně malým prostorem a poměrně skromným obsahem jídelníčku. Nevyžaduje venčení ani nepřetržitou lidskou pozornost, přesto může být příjemným společníkem a hebkým kamarádem na pomazlení.

Co péče o morče obnáší?

Nějakou časovou investici toto zvířátko přeci jen vyžaduje. Ve srovnání s péčí o psa či kočku je ale zanedbatelná. Vedle krmení zeleninou či granulátem, výměny vody a výměny podestýlky je to i česání. Zatímco u krátkosrstých morčat představuje prevenci proti onemocněním kůže a parazitům, u dlouhosrstých morčat je to nutnost. Jejich krásné dlouhé chlupy mohou dorůst až do délky 20 cm a v případě, že nejsou upravovány, se mohou změnit v nepříjemnou plst, která pak morče obtěžuje a v extrémním případě i bolet.

Péče o zuby a drápky

V první z oblastí je morče relativně samostatné. Zuby si totiž dokáže brousit o mrkev a zrníčka, která dostává. V případě drápků ale potřebuje pomoc člověka. Pokud máte strach, abyste mu neublížili, nebo aby vám neuštědřilo kousnutí, obraťte se se stříháním drápků na odborníky. Nejen pro drobné domácí mazlíčky doporučujeme Praha veterinární klinika – metropolevet.cz, ovšem zařízení tohoto typu se najde v každém větším městě. Pokud se přeci jen rozhodnete pustit se do díla sami, veterina Praha může poskytnout alespoň odbornou radu, jak vše udělat správně.

Sdílet článek

Lidé, kteří četli tuto recenzi, si prohlédli také:
Výcvikové obojky pro psy mohou přinést skvělé výsledky
Výcvikové obojky pro psy mohou přinést skvělé výsledky
Někdy při výcviku pejska nezbývá než přejít ke speciálním metodám, které zahrnují i různé elektronické výcvikové obojky. Možná to zní...
Elektronické výcvikové obojky pro psy
Elektronické výcvikové obojky pro psy
V současné době jsou velice skloňovaným tématem elektronické výcvikové obojky pro psy, které profesionální kynology a pejskaře dělí na dva...
Jak ideálně krmit psa nebo kočku?
Jak ideálně krmit psa nebo kočku?
Máte doma psa nebo kočku chcete, aby se váš mazel měl co nejlépe? Začít byste měli u správné formy krmení....