kalibry

Měřidla vs. kalibry: Co potřebujete ve vaší firmě?

Zabýváte se výrobou, kde hraje roli každý milimetr? Pak jistě velmi dobře víte, že je důležité rozměry ověřovat. Ještě předtím, než výrobek pošlete k zákazníkovi, pokud si chcete ušetřit ostudu.

Čím rozměry ověřovat? Máte prakticky dvě možnosti, a to vybrat nějaké měřidlo, nebo kalibr. Pro prosté ověřování rozměrů co nejrychleji je lepší volbou kalibr.

Jak fungují kalibry?

Rozhodnete-li se pro měření pomocí kalibrů, ušetříte spoustu času. U klasického měřidla, například posuvného měřítka, totiž máte stupnici. Měřidlo musíte přiložit, na stupnici odečíst rozměr. Při tom se samozřejmě můžete splést, přehlédnout se je opravdu snadné, a pokud kontrolujete už padesátý výrobek, šance, že k tomu dojde, je poměrně vysoká.

Kalibry žádnou stupnici nemají. Každý kalibr je vyroben konkrétně na ověřování jednoho daného rozměru. Pouze ho nasadíte na výrobek správnou a zmetkovou stranou. Ta správná by měla sedět, zmetková nikoliv. Tohle zjistíte za pár vteřin a ihned víte, zda rozměry sedí.

Komu se kalibry vyplatí?

Měřidla jsou univerzální. Koupíte jedno měřidlo a můžete ho používat na ověřování rozměrů různých výrobků. Kalibr je potřeba koupit na každý výrobek nový, proto se to zpočátku může zdát neekonomické. Když si však spočítáte, kolik času ušetříte tím, že jen rychle přikládáte kalibr, peněžně se jeho nákup určitě vyplatí.

Samozřejmě se bavíme o velkovýrobě. Jestliže vytváříte jeden kus daného výrobku, bude lepší a jednodušší si ho pečlivě změřit klasickým měřidlem se stupnicí. Vyrábíte-li ale sérii produktů ve velkém objemu, kalibr je jasným pomocníkem.

Kde se kalibry dají pořídit?

Velké množství kalibrů nabízí společnost Michovský TOOLS, má kalibry pro všechny typy závitů, válečkové, třmenové kalibry. A co u nich nenajdete, to jsou schopní vám vyrobit na míru podle výkresu, případně dle domluvy, jestliže nejste schopní dodat výkres.