prodej-bytu-hranice

Prodej bytu v Hranicích – vše, co byste měli vědět, než se definitivně rozhodnete oslovit realitní kancelář

Zvažujete prodej bytu v Hranicích? Pečlivě sledujete realitní trh a nejste si jisti, zda je pro něco takového ideální doba? Porostou ceny „donekonečna“? Nebo se po letech citelného zdražování nemovitostí pozvolna blížíme pomyslnému vrcholu? Jaké faktory hovoří ve prospěch dalšího cenového růstu a co by mohlo naopak přispět k případnému zvratu? Jak to vidí analytici, ekonomové nebo developeři, tedy lidé, kteří by měli mít k dispozici dostatek relevantních informací? To jsou zřejmě nejdůležitější otázky, které byste si měli zodpovědět dřív, než cokoliv podniknete.

Abychom vám s nalezením odpovědí alespoň trochu pomohli, přinášíme vám stručný souhrn toho nejpodstatnějšího, co by vás ve vaší situaci mělo zajímat. Konečná volba však bude už pouze na vás samotných.

Prodáváte byt v Hranicích?

Hranice, často nesprávně nazývané jako Hranice na Moravě. Malebné město se sedmnácti tisíci obyvateli a s podobným nedostatkem rezidenčních nemovitostí, jaký už delší dobu trápí naprostou většinu českých a moravských obcí. Pokud zde vlastníte byt a uvažujete o tom, že byste se ho za určitých okolností zbavili, máte rozhodně o čem přemýšlet. Proč? Třeba proto, že aktuální ceny bytů ve městě vypadají velmi lákavě, což je zřejmě jeden z důvodů, který vás přivedl na myšlenku nemovitost prodat. Nebo to tak není? Pokud za vašimi úvahami stojí tíživá finanční situace, asi toho moc k rozhodování nemáte a byt budete nuceni nabídnout tak jako tak. Jestliže vás ale nic netlačí, je rozhodně co zvažovat. Ano, o peníze jde především. Ceny tuzemských nemovitostí v posledních letech vylétly až do nebes a může se proto zdát, že je pro prodej vašeho bytu ta pravá chvíle. A možná to tak je. Ale co když ne?

Za kolik jsou nabízeny byty – Hranice (05/2022)

Dispozice Velikost (m2) Adresa Detaily Cena (Kč)
1+1 38 2.podlaží, cihla Čs.armády 1 900 000
2+kk 52 2.podlaží, cihla, před rekonstrukcí Nádražní 2 150 000
2+1 61 1.podlaží, cihla Svatoplukova 2 790 000
3+1 70 4.podlaží, panel, úsporný Jaselská 3 690 000
3+kk 63 3.podlaží, novostavba Jaselská 4 590 000

Cenový vývoj? Ani odborníci se často neshodnou!

Vlastní střecha nad hlavou byla vždy považována za životní jistotu. Bohužel, stále méně obyvatel České republiky si tuto „jistotu“ může dovolit. Není divu. Metr čtvereční staršího bytu u nás už totiž stojí v průměru více než 90 tisíc korun. A přestože ceny domů, bytů i pozemků trhají rekordy, nikde není psáno, že nemohou v dohledné době vystoupat ještě výš. Zda k tomu dojde nebo ne, toť však otázka. Potíž je, že se na tom často neshodnou ani lidé, které realitní trh živí. Zatímco jedna skupina odborníků tvrdí, že v naší zemi převládají faktory hovořící ve prospěch dalšího zdražování nemovitostí, „druhá strana barikády“má na věc poněkud odlišný názor. My se nejprve podíváme na několik zásadních argumentů podporujících první variantu možného cenového vývoje, tedy dalšího zdražování.

Další zdražování je nevyhnutelné

Někteří ekonomové, řada realitních makléřů a především pak naprostá většina developerů tvrdí, že je další zdražování bytů v České republice v podstatě nevyhnutelné. O co se tito odborníci ve svých prognózách opírají? Především o tato fakta:

  • Byrokracie spojená s povolováním staveb ještě není uspokojivě vyřešena. Nový stavební zákon, který měl přispět zejména k tomu, aby mohlo co nejrychleji vznikat co největší množství bytových projektů, je bohužel stále ve stadiu úprav. Jeho očekávaný efekt může být tedy výrazně opožděn. A kde se málo staví, tam ceny zpravidla rostou.
  • Rekordně zdražuje vše, co je pro bytovou výstavbu zcela nezbytné. Roste cena materiálů, energií, stavebních pozemků a pochopitelně také lidské práce.
  • Tzv. investiční poptávka na realitním trhu prozatím nepolevuje. A jelikož jde na její vrub významná část prodaných nemovitostí, tlak na růst cenové hladiny neslábne.

Důvody pro korekci cen existují

Nyní pusťme ke slovu druhou skupinu analytiků a realitních odborníků. Navzdory faktu, že není zdaleka tak početná jako skupina první. Tito lidé předpokládají, že jsou ceny nemovitostí už na pomyslném vrcholu a někde mohou začít stagnovat, jinde dokonce klesat. Za jejich názorem stojí zejména tyto důvody, které by měly zapříčinit pokles poptávky a tím také cen:

  • Reálná kupní síla většiny obyvatel se sílící inflací klesá a klesat ještě bude.
  • Citelně zdražují hypoteční úvěry, což dále zužuje okruh potenciálních kupujících.
  • V souvislosti s dalšími lockdowny v Číně a především pak s válečným konfliktem na Ukrajině je zde významné riziko hluboké hospodářské recese, která by přinejmenším náš středoevropský region postihla velmi silně.

Nelehké rozhodování

Pokud přikládáte větší váhu názorům první skupiny odborníků, které vypadají vcelku rozumně, nejspíše s prodejem bytu počkáte. Možná pár měsíců, možná rok či dva. Jestliže jejich prognózy vyjdou, vyděláte. Faktem, ale je, že mohou mít naopak pravdu ti, co sázejí na pokles. Vyloučit se to rozhodně nedá. Celkem snadno se pak může stát, že se cenový růst v lukrativních lokalitách co nevidět zastaví a v místech, která nejsou považována za příliš atraktivní, dojde brzy k cenové korekci. Někde dokonce k citelné.

Jestliže tedy s prodejem váháte právě s ohledem na možný cenový vývoj, každopádně vás nečeká lehké rozhodování.

Nebo už máte jasno, na kterou z „odborných“ stran se přikloníte?

Sdílet článek