question-2709670_640

Jaký je princip fungování vapingových zařízení?

Vaping představuje jednu z šetrnějších alternativ k užívání přírodních materiálů formou spalování. Rozlišujeme několik typů vapingu a spolu s tím i několik typů vaporizérů. Do některých lze vložit přímo usušené přírodniny a jejich zahříváním odpařit vodní páru obsahující různé látky, které jsou v rostlinách přítomny. To je ale málo rozšířené. Daleko častěji se setkáme s menšími vaporizéry, které se také nazávají e-cigarety. Ty se vejdou i do kapsy, jsou praktické a místo drcených listů či květů v nich dochází k zahřívání a následnému odpařování kapalného extraktu, který se nazývá e-liquid.

Vaporizace

Tento termín označuje právě děj, při němž dochází k odpaření vody (či jiné látky), kterou uživatel následně inhaluje. K tomu je potřeba energie, kterou v případě vaporizérů zajišťují baterie integrované uvnitř přístroje. Jejich výdrž závisí jak na frekvenci používání, tak i na okolní teplotě a typu liquidu. Dobíjí se ale téměř vždy pomocí USB kabelu ze sítě anebo v nouzi i z powerbanky. Samotné zahřívání pak probíhá uvnitř žhavicí hlavy neboli atomizéru. Tam najdeme horkou kovovou cívku, na níž se namotává vata, aby se mohla kapalinou nasáknout.

Údržba zařízení

V případě některých zařízení se náplň dolévá přímo do komory, kterou lze otevřít. Určitou pozornost je pak potřeba věnovat ale i údržbě cívky. Jiné typy elektronek jsou však uživatelsky přívětivější, a tak se u nich po vypotřebování vyměňuje celá hlava i s náustkem. Speciální případ pak tvoří jednorázové vaporizéry, které se ani nedobíjí ani nedoplňují. Potom, co přestanou fungovat, se zkrátka vyhodí celé. Na trhu se objevily teprve nedávno, ovšem jedná se o finančně i ekologicky nejméně výhodnou variantu, jelikož vyhazováním plastových schránek vzniká velké množství odpadu.

Typy vaporizérů

Na trhu existuje téměř nepřeberné množství různých variant elektronek, závěrem článku proto uvádíme jejich stručný přehled:

  1. Jednorázové produkty – Vystačí řádově na několik stovek potahů. Pak je třeba se s nimi rozloučit a zanechat je v nejbližším červeném kontejneru.
  2. Kompaktní vaporizéry – Mají přeplněné cartridge, které se vyměňují celé včetně ohřívacího tělesa.
  3. Pod systémy – Hodí se pro ty, kdo chtějí začít s vapingem více experimentovat. Obsahují vestavěnou baterii a nádržku, kam se dolévá náplň.
  4. Vape pen – Mají o něco větší baterii než pod systémy, ale stále patří mezi lehké a kompaktní varianty.
  5. Box mody – Pyšní se velmi vysokým výkonem i objemem nádržky na liquid. Hodí se pro uživatele, kteří berou vaping jako koníček, do kterého neváhají investovat čas a prostředky.
  6. Klasické vaporizéry – Slouží k odpařování bylin, jako je například CBD konopí.

Autor: Elena Gotfried