Mnohé to překvapí, protože mincovny u nás máme. Přesto jsou ti, co se rozhodli zachránit své úspory před inflací závislí na dovozu investičního zlata ze zahraničí.
Žádná česká mincovna, ale dokonce ani slovenská mincovna Kremnica, nevyrábí investiční zlato. Investiční zlato, kterým jsou výhradně zlaté investiční slitky, též zlaté cihly, či investiční zlaté mince, se dováží. Nejčastěji se jedná o investiční zlato ze švýcarských rafinerií. Tradiční značkou je například Argor Heraeus.
Zdá se vám investiční zlato u nás dražší než v zahraničí?
Někomu by se to mohlo zdát být divným, když se cena investičního zlata má odvíjet od ceny na burze. Jenomže do celkové ceny se promítá též značka slitku a své si přihodí i prodejce. A právě v tom je kámen úrazu. Mnohdy se takto cena zlata zvedne až o 10 %. Cena zlata tak skutečně může být v Rakousku či v Německu nižší. Pokud však najdete dobrého prodejce, zlato nepřeplatíte, a ani za ním přitom nemusíte vycestovat do zahraničí.
„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ komentuje situaci na trhu s investičním zlatem Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz. Ten se naopak snaží držet cenu zlata nízko a nabízet zákazníkům rovněž snadný nákup zlata přes internet. Tato forma prodeje je velice bezpečnou. Zlato vám dojde pojištěnou zásilkou.
Nakupte investiční zlato
Neváhejte s nákupem investičního zlata. Inflace užírá z našich úspor a odborníci varují, že tímto tempem přijdou střadatelé až o 50 % svých úspor. Proměňte peníze na investiční zlato. Jeho nákup je osvobozen od DPH, proto se vyplatí více než jiné drahé kovy. Vhodný je jednorázový nákup většího množství zlata a pak i pravidelné investování do zlatých slitků z každé výplaty. K tomu je praktické využívat nákup v e-shopu.