test pneumatik

Test zimních pneumatik

Podzim je období, kdy bychom měli pomalu ale jistě uvažovat o zimním přezutí svého vozu. Pokud navíc máte loňské zimní pneumatiky sjeté, stojí před vámi nelehké rozhodování, jaké zimní pneumatiky koupit. Napovědět vám může test zimních pneumatik od renomované společnosti ADAC. Kromě testu zimních pneumatik 2016 provedla tato společnost i test letních pneumatik letošního roku. A jak tedy dopadl tento test pneu?

test zimních pneumatik 2016

test zimních pneumatik 2016

Celé testování probíhalo pod dozorem německých komisařů, kteří měli k dispozici patnáct zimních pneumatik s rozměry 185 65 R15. Testy probíhali na suché i mokré vozovce, a protože se jedná o zimní pneumatiky,  testovalo se i na ledu a sněhu. Každý jeden stav vozovky závisel na výsledné známce trochu jinak – největší váhu měla jízda na mokré vozovce (30 %), dále pak byly velmi důležité jízdní vlastnosti na sněhu (20%), na suchu (15 %) a na ledu (10 %). Mimo to byly pneumatiky hodnoceny také z hlediska hluku (5 %), opotřebení (10 %) a spotřeby paliva (10 %).

Výsledky byly v některých případech velmi překvapivé. Dokonce levnější modely (například Nokian WR D4) se dostaly až k předním příčkám, kde se kvalitativně mohly vyrovnat pneumatikám Goodyear a Michelin. Tyto dvě prémiové značky nedosáhly ani jednou nejvyššího hodnocení „velmi dobrý“.

Jaký dezén se tedy stal nejlepší zimní pneumatikou z uvedených hledisek?

Na prvním místě se umístil dezén Goodyear UltraGrip 9. Jedná se o prémiovou značku, která zvítězila minulý rok v rozměru 205 55 R16, takže se dalo očekávat, že své vítězství obhájí. Dezén má hluboké lamely, díky kterým skvěle přilne k vozovce, na sněhu a ledu má výborný záběr. Výrobci se také zaměřili na speciální složení pneumatiky, díky čemuž prodloužili její kilometrovou životnost.

Druhé místo obsadil dezén Michelin Alpin A4. I v loňském roce dosáhl Michelin na druhou příčku. Výjimečný je tento dezén především svým nízkým opotřebením, přesto však mají výborný záběr a šetří také spotřebu paliva. Dobrých výsledků dosáhly také na poli brzdné dráhy, která byla velmi krátká. Jedná se tedy o dezén, který zajistí lepší jízdní vlastnosti vozu, a tím i bezpečí všech pasažérů.

Překvapením letošního roku byl dezén Nokian WR D4. Ač se jedná o jedny z levnějších pneumatik, dostaly se v prestižním testu zimních pneumatik do první trojky! Body mu byly strženy pouze za malé zaváhání na mokru a za hlučnost, která ale nikterak nesouvisí s bezpečností posádky. Pokud jste o této značce ještě neslyšeli, měli byste zbystřit. Dezén Nokian vyvíjí finská společnost přímo v drsných severských podmínkách, takže jsou do zimy přímo stvořené.

Na dalších místech se pak umístily pneumatiky Vredestein Snowtrac 5 (4. místo), Esa-Tecar Super Grip 9 (5. místo), a Hankook i*cept RS2 W452 (na 6. místě). Také dezén Hankook patří mezi ty levnější, proto příjemně překvapil svými vlastnostmi a řadí se mezi nejlepší zimní pneumatiky roku 2016.

Zdroj: pneumatiky.cz