moto kalhoty

Reflexní prvky na motorku. Jsou opravdu zapotřebí?

Černé kožené moto kalhoty, tmavá upnutá moto bunda a stejně tmavá motorka jedoucí do západu slunce. I když má tento styl rozhodně něco do sebe, pořád je třeba myslet na to, že motorkáři jsou nejzranitelnější účastníci silničního provozu. Ve tmě, šeru nebo za zhoršených povětrnostních podmínek stojí za to dát o sobě vědět víc než jen rykem mocného výfuku.

Reflexní prvky na moto oblečení nebo na helmě vám mohou zachránit život. Zvýší totiž šanci, že si vás všimnou řidiči automobilu, kteří nestíhají sledovat složitou dopravní situaci nebo se řízení nevěnují tak, jak by měli. Ačkoliv by v případě kolize byla větší část viny na straně řidiče, proč riskovat, když stačí tak málo?

Vesta do silnějšího provozu

Reflexní vestu byste s sebou měli vozit vždy, patří k základním pomůckám. Svou výhodu má v silném provozu, a to nejen pro svou dobrou viditelnost, ale i pro podvědomý respekt, který žluté vesty budí. Při rychlejší jízdě vám ale dost možná ty levnější z nich budou překážet, rozlepovat se a všemožně plápolat okolo těla. U dobře padnoucích vest s klasickým zipem je toto riziko minimální a můžete s nimi vyrazit i mimo město.

Pásy, které neomezí váš pohyb

Reflexní pásy sice nemají tak velkou odrazovou plochu jako vesta, přesto jsou skvěle vidět ze všech stran. Jejich velkou výhodou je to, že řidiče nijak neomezují v pohybu, snadno se nasazují i sundávají a jsou velmi skladné. Pomocí přezky se upínají přes ramena a kolem pasu. V případě znečištění je stačí otřít mokrým hadříkem. Minimalistickou verzí jsou fluorescentní pásky na rukáv, které ovšem v musí být dostatečně dlouhé, jinak je přes moto bundu nenavléknete. Překážet a „kazit image“ vám budou jen minimálně.

I motorka si zaslouží být vidět

Pokud je vaše motorka špatně viditelná, zvažte pořízení stříbrné samolepicí pásky. Ve dne si jich na hliníkových plochách ani nevšimnete, v noci se ale v záři reflektorů aut rozsvítí a sníží riziko, že do vás někdo nabourá zezadu nebo z boku.