Pro koho jsou univerzální pneumatiky vhodným řešením?

Pro koho jsou univerzální pneumatiky vhodným řešením?

Přijde vám zbytečné měnit pneumatiky na autě, když zimy už nejsou, co bývaly? Uvažujete o univerzálních gumách, namísto letních a zimních? Pak čtěte dále a dozvíte se, zda jsou vhodné právě pro vás, nebo byste se měli s přezouváním dvakrát ročně zkrátka smířit.

Letní a zimní pneu

K provozu při teplotách nad 7°C jsou určeny letní pneumatiky, jejich směs při nižších teplotách tvrdne a hůře se přizpůsobí povrchu vozovky. Bude se jí dotýkat menší plochou a brzdná dráha bude mnohem delší. Pokud tedy teploty klesají pod tuto hranici, je vhodné jezdit na zimních gumách, jejich směs je měkčí a pro nízké teploty uzpůsobena. Vzorek letní pneumatiky se liší jak od zimní, tak i od té univerzální tím, že je nejlépe uzpůsoben pro prevenci aquaplaningu, hůře ale dovádí břečku a bláto.

Jak je to s celoročními pneumatikami

Pneumatiky označené jako celoroční nebo univerzální jsou vyrobeny z měkčí směsi než letní, ale zároveň z tvrdší než zimní. Za velmi vysokých nebo velmi nízkých teplot neodvedou dokonalou práci a v létě se rovněž rychleji sjíždějí. Určitě jsou v zimě lepší volbou, než pneu letní, a odvedou lepší práci. Pokud je pro zimní provoz zvolíte, dbejte na to, aby měly označení M+S, tedy „muld + snow“, což znamená, že je lze používat v období, kdy jsou v ČR povinné zimní gumy, tedy od 1.11. do 31.3.

Pro koho jsou univerzální gumy vhodné?

Výhodou univerzálních pneumatik je především absence přezouvání na jaře a na podzim a to, že není nutno někde skladovat druhou sadu gum. Pro celoroční použití jsou vhodné pro takové řidiče, kteří žijí v místech, kde málokdy teplota klesne pod bod mrazu, jezdí autem převážně po městě, nikoliv do hor nebo na letní dovolenou, vyjíždějí hlavně za příznivého počasí, nejsou na autě závislí a v případě potřeby zvolí MHD. Celoroční pneu se nehodí pro ty, kteří ročně najezdí tisíce kilometrů, ale pro takové motoristy, kteří mají roční kilometrový nájezd tak malý, že mění pneumatiky ne kvůli sjetému vzorku, ale z důvodu stáří.

Celosezónní pneumatiky jsou tedy vhodné spíše pro příležitostné řidiče, nikoliv pro ty, kteří jezdí ve městě i mimo něj, svižněji, a bez ohledu na počasí.

Sdílet článek

Lidé, kteří četli tuto recenzi, si prohlédli také:
Vždy připravené dopravní značení
Vždy připravené dopravní značení
Dopravní značky usnadňují informovanost řidičů, jinak by docházelo mnohem častěji k nehodám na veřejných komunikacích. Potřebují se i v případech,...
Snadná cesta k lepšímu vzhledu i větší ochraně vozidla
Snadná cesta k lepšímu vzhledu i větší ochraně vozidla
Dbáte na ochranu i vzhled svého vozidla? Potom by vaší pozornosti neměly uniknout speciální fólie, které nabízí mnoho možností při...
Pořiďte si nákladní a dopravní techniku s výhodnými podmínkami
Pořiďte si nákladní a dopravní techniku s výhodnými podmínkami
Neustále sháníte přívěsy a návěsy? Potřebujete konkrétní značku automobilu, protože již máte zkušenosti s těmito druhy vozidel? Nemusíte ihned sahat...