Pro koho jsou univerzální pneumatiky vhodným řešením?

Pro koho jsou univerzální pneumatiky vhodným řešením?

Přijde vám zbytečné měnit pneumatiky na autě, když zimy už nejsou, co bývaly? Uvažujete o univerzálních gumách, namísto letních a zimních? Pak čtěte dále a dozvíte se, zda jsou vhodné právě pro vás, nebo byste se měli s přezouváním dvakrát ročně zkrátka smířit.

Letní a zimní pneu

K provozu při teplotách nad 7°C jsou určeny letní pneumatiky, jejich směs při nižších teplotách tvrdne a hůře se přizpůsobí povrchu vozovky. Bude se jí dotýkat menší plochou a brzdná dráha bude mnohem delší. Pokud tedy teploty klesají pod tuto hranici, je vhodné jezdit na zimních gumách, jejich směs je měkčí a pro nízké teploty uzpůsobena. Vzorek letní pneumatiky se liší jak od zimní, tak i od té univerzální tím, že je nejlépe uzpůsoben pro prevenci aquaplaningu, hůře ale dovádí břečku a bláto.

Jak je to s celoročními pneumatikami

Pneumatiky označené jako celoroční nebo univerzální jsou vyrobeny z měkčí směsi než letní, ale zároveň z tvrdší než zimní. Za velmi vysokých nebo velmi nízkých teplot neodvedou dokonalou práci a v létě se rovněž rychleji sjíždějí. Určitě jsou v zimě lepší volbou, než pneu letní, a odvedou lepší práci. Pokud je pro zimní provoz zvolíte, dbejte na to, aby měly označení M+S, tedy „muld + snow“, což znamená, že je lze používat v období, kdy jsou v ČR povinné zimní gumy, tedy od 1.11. do 31.3.

Pro koho jsou univerzální gumy vhodné?

Výhodou univerzálních pneumatik je především absence přezouvání na jaře a na podzim a to, že není nutno někde skladovat druhou sadu gum. Pro celoroční použití jsou vhodné pro takové řidiče, kteří žijí v místech, kde málokdy teplota klesne pod bod mrazu, jezdí autem převážně po městě, nikoliv do hor nebo na letní dovolenou, vyjíždějí hlavně za příznivého počasí, nejsou na autě závislí a v případě potřeby zvolí MHD. Celoroční pneu se nehodí pro ty, kteří ročně najezdí tisíce kilometrů, ale pro takové motoristy, kteří mají roční kilometrový nájezd tak malý, že mění pneumatiky ne kvůli sjetému vzorku, ale z důvodu stáří.

Celosezónní pneumatiky jsou tedy vhodné spíše pro příležitostné řidiče, nikoliv pro ty, kteří jezdí ve městě i mimo něj, svižněji, a bez ohledu na počasí.

Sdílet článek

Lidé, kteří četli tuto recenzi, si prohlédli také:
Půjčka jako rychlá finanční vzpruha
Půjčka jako rychlá finanční vzpruha
Potřebujete peníze rychle a na ruku? Nezaplatili vám odběratelé, a to vás dostalo do finanční tísně? Chybí vám v rozpočtu nějaká...
Nejlepší zimní pneu 195/65 R15 pro rok 2017
Nejlepší zimní pneu 195/65 R15 pro rok 2017
I letos německý ADAC podrobil svým zátěžovým testům a přísnému hodnocení několik výrobců pneumatik. Testovalo se na mokru, suchu, ledu...
Kevlarové kalhoty na motorku – kvalitní a bezpečné
Kevlarové kalhoty na motorku – kvalitní a bezpečné
Kalhoty na motorku patří mezi základní vybavení šatníku každého vášnivého motorkáře. A vůbec nezáleží, jestli vám v garáži stojí skútr...