Autobazary

Ojetý vůz jako časovaná bomba? Když si dáte pozor, tak ne

Někdo si zkrátka nemůže dovolit zbrusu nové auto, případně se mu za něj nechce utrácet z důvodu rychlého poklesu ceny – v obou případech nezbývá, než se poohlédnout po vhodném vozidle na trhu s ojetinami. Je to i váš případ? Pak počítejte s určitým rizikem. Můžete ho však minimalizovat tím, že výběr nepodceníte a auto si pečlivě prohlédnete. Jinak si domů odvezete časovanou bombu, která vám v blízké budoucnosti udělá pořádný průvan v peněžence.

Auta z druhé ruky se u nás i ve světě prodávají jako na běžícím pásu. Cena je zkrátka velkým lákadlem, které je pro většinu lidí důležitější než možnost výběru barvy karoserie a prvků výbavy, jako tomu je v případě nového vozu. Měli byste si však uvědomit, že ani ten nejsolidnější auto bazar vám nedá několikaletou záruku, a proto ke koupi přistupujte zodpovědně.

Vyberte si auto na míru svým potřebám

Jednou z častých chyb je koupě nesprávného auta. Proto si před návštěvou autobazaru ujasněte, zde potřebujete společníka pro dlouhé cesty po dálnici, auto do městského provozu, nebo neúnavného dříče na venkov.

Zajímejte se o původní majitele

Autobazary nemohou za to, jak se předchozí majitelé k automobilům chovali. A je jen na vás, zda sáhnete po prvním autě, na kterém spočine váš zrak, nebo si naopak dáte na čas a najdete vůz s pečlivě doloženou servisní historií.

auto bazar

Seznamte se se slabými stránkami modelu

Žádné auto není bez chybičky. Jednotlivé modely obvykle trpí specifickými „nemocemi“. Na internetu je dostatek zdrojů, ze kterých můžete čerpat. Zároveň nezapomeňte na to, že ve většině případů je na vině zanedbaná údržba. Když provozovatel vozidla neřeší jeho technický stav průběžně, neskončí to dobře.

Projeďte se „za studena“

O stavu automobilu hodně vypoví testovací jízda se studeným motorem. Díky nižší teplotě se dozvíte, zda nemá problémy se startováním, jestli se bezprostředně po nastartování neškube apod.

A co je nedůležitější? Podrobná kontrola motorové části a podvozku. Nebojte se ušpinit, případně si s sebou do bazaru vezměte na pomoc známého mechanika. Solidnímu prodejci jistě nebude vadit ani případný přesun do nejbližšího servisu, kde si můžete vůz nechat zkontrolovat odborníkem.