tryptosen

Naturvita Tryptosen

Potravinový doplněk Tryptosen od slušovické firmy Naturvita je kombinací aminokyseliny L-tryptofan a extraktu z kozlíku lékařského. Právě díky extraktu z této byliny je používán při nervových chorobách, zejména jako sedativum pak při nespavosti a úzkostech. Tryptofan (který se mj., bohatě vyskytuje v mléce) je pak důležitá aminokyselina s ohledem na tvorbu melatoninu a jeho následné přeměně na serotonin.

Valeriana_officinalis_-_Köhler–s_Medizinal-Pflanzen-143

Zdroj obrázku: Wikipedia

V tradiční medicíně je kozlík lékařský oceňovaný také pro své účinky při úrazech, chřipce a revmatických příznacích. Naše babičky používaly kozlík lékařský bez nepříjemných vedlejších účinků pro podporu spánku, ale i jako analgetikum na snižování bolestí či křečím. Zatímco babičky kozlík používaly jako výluh, čaj nebo tinkturu, moderní farmaceutický průmysl extrakt byliny přetváří do podoby prášku, obvykle dávkovaný v tobolkách.

Dávkování v tobolkách má své nesporné výhody, zejména oproti tabletám, kde je obvykle třeba dodávat nejrůznější pojidla. V případě tobolky, která je u řady potravinových doplňků vyráběna z živočišné želatiny a je tak plně vstřebatelná bez vedlejších účinků, případně lze jednoduše rozdělat a prášek vysypat a konzumovat třeba na lžičce, tato zbytečná aditiva odpadají. Tobolky neobsahují lepek, laktózu, konzervační látky, syntetická barviva ani aroma a ani další alergeny.

Nutraceutické dávky na den jsou 10 mg suchého extraktu, popřípadě do 50 mg kořene. Pro lepší spaní se doporučuje max po dobu jednoho měsíce konzumovat cca 400 – 900 mg extraktu před spaním (max dvě hodiny předem). Nedoporučuje se více než 15 g kořene denně. Tryptosen obsahuje v jedné kapsli 25 mg kozlíku lékařského ve formě koncentrovaného extraktu 20:1 a odpovídá tak cca 500 mg sušeného kořene. Ideální dávkování je tak jedna tableta denně před spaním, v případě chronické únavy po kratší dobu mohou být i dvě. Výrobek není určen pro děti, těhotné a kojící ženy. Aminokyselina L-tryptofan není doporučena v případech, kdy pacient trpí rakovinou či má střevní potíže případně má poškozená či citlivá játra a ledviny.

Přípravek můžete zakoupit  síti lékáren a prodejen s výrobky pro zdravou výživu. Více informací na webu Natruvita: http://www.naturvita.cz/cs/tryptosen-n_cs.php

Sdílet článek