beautiful

Na co se zaměřit při hledání pozemku pro stavbu rodinného domu

Řada mladým lidí a rodin touží po vlastním bydlení. Někteří to řeší nákupem bytu, jiní se pouštění do stavby svého vlastního domu. Druhá volba s sebou nese spoustu starostí ohledně výstavby, které začínají samotným pořízením parcely. Je třeba ji najít, a to v lokalitě, ve které se vám bude líbit. Při hledání byste si měli zjistit o pozemku všechny informace. Kde se na ně podívat?

Co vám o parcele prozradí územní plán

Člověk, který se ještě nikdy nepustil do výstavby svého bydlení, obvykle nemá ani potuchy o tom, jak složité období ho čeká. A začíná to to právě hledáním vhodné parcely ke stavení. Ideální je k tomu využít realitní servery, kde jsou pozemky nabízeny k prodeji. U vybraného místa je třeba zjistit, je-li to stavební parcela. Může se totiž stát, že podle územního plánu, přístupného na příslušném stavebním úřadě, to může být orná půda, na níž stavět nelze.

GeoPas – informace o pozemcích na jednom místě

Pro každého, kdo hledá co nejvíce informací o určité lokalitě u nás, slouží portál https://geopas.cz/, který sdružuje data o všech adresách, parcelách i katastrálním území. Dozvíte se o něm informace o obci, okrese i kraji, v nichž vybraná pozemek leží. Podle nich si lze udělat představu o tom, o jak moc výhodnou, případně nevýhodnou nemovitost se jedná. To je důležité vědět, protože investice do pozemku není malá.

Kde zjistíte vlastnická práva

Až si vyhlédnete určitý pozemek, budete muset zjistit, kdo je jeho majitelem. Tyto informace jsou k dispozici v katastru nemovitostí, což je veřejná evidence, která obsahuje údaje o nemovitostech – pozemcích, budovách, bytech a dalších. Slouží k evidování vlastnických práv k nim a k zajištění ochrany těchto práv. 

O pozemku byste dále měli získat informace o existenci inženýrských sítí, případně nenachází-li se na něm nějaké omezení, které by ztížilo výstavbu rodinného domu.