zidle

Jak vybrat vhodnou kancelářskou židli?

Možná sázíte hlavně na to, že by měla být ergonomická. Jenže ne všechny židle s označením „ergonomická“ mají všechny prvky, aby za ergonomické mohly být považovány. Proto se podíváme na několik jednoduchých rad, jak na správný výběr.

Správný obchod

Nejdřív se zamyslete nad tím, kde chcete židli koupit. Kamenný obchod je dobrý z toho důvodu, že se v něm do židle můžete posadit a vše si vyzkoušet na vlastní kůži. Ale ani vybrat správně online není nemožné. Vyberte si nějaký známý eshop, kterým je například www.primazidle.cz. Ten vám nabízí dopravu zdarma na cokoliv a dodání do 24 hodin, tím pádem je pro některé z vás určitě výhodnějším řešením než návštěva kamenného obchodu.

A teď už k židli.

Sedák

Měl by být výškově nastavitelný, správné nastavení se samozřejmě odráží od výšky vašeho těla. Když pohodlně sedíte (ne na krajíčku, ale zadkem na celé ploše sedáku), měli byste pohodlně položit nohy na zem. Sedák by neměl být ani moc široký, ani moc úzký. Nesmíte v něm být pevně napasovaní, ale když bude moc široký, nedosáhnete na opěrky, což je špatně.

Zádová opěrka

Opěradlo na záda by nemělo být pevné, mělo by se kývat podle toho, jak se o něj opřete. Rovněž je dobré popřemýšlet o židli se sklopitelnou zádovou opěrkou. Jestliže na židli v práci sedíte celý den, budete se chtít položit a odpočinout si.

Područky

I když budete shánět levné kancelářské židle, opěrky rukou budou minimálně výškově nastavitelné. U některých typů se dají i úplně oddělat, ale doporučujeme je zachovat pro odpočinek. Jakmile sundáte ruce z klávesnice, je pohodlné si je položit.

Opěrka hlavy

Sice ji nenajdete u všech židlí, ale jestliže už cítíte bolesti krku, určitě po ní sáhněte.

Obecně by se pravidla vybírání kancelářských židlí dala zjednodušit na jedinou větu: Čím více částí židle je nastavitelných, tím lépe. Tak se tím řiďte.

Tip na závěr: Když už jste v tom nakupování, do kanceláře by se vám mohly hodit i konferenční židle, které zmiňovaný eshop Prima židle nabízí levně.