zahřívaný tabák

Imperial Brands a jejich produkty nové generace

Vychutnávání tabáku představuje již po celá desetiletí symbol zasloužené odměny, odpočinku, uvolnění a požitkářského způsobu života. Pravděpodobně právě proto je součástí společnosti bez ohledu na její aktuální stav. Lidé zkrátka touží po chvilce klidu a pohody, ať už svět prochází světlým nebo náročným obdobím. Pouze podoba oblíbeného rituálu se téměř neustále proměňuje. Stejně jako bychom mohli historii mapovat třeba na příkladu proměn módy, můžeme proměny pozorovat i na vývoji způsobů vychutnávání této oblíbené pochutiny. 

Jak šel čas…

Pomineme-li období, kdy bylo užívání této pochoutky oblastí neprozkoumanou a jednalo se tak spíše o experimenty s jeho užíváním, mezi ty nejstarší tradiční podoby patří pravděpodobně dýmky a doutníky. Právě vychutnávání dýmky se postupem času stalo neodmyslitelnou součástí zvyků vyšší společenské třídy a intelektuálů. Mnohé z nich byly vytvořeny ze vzácného dřeva nebo například slonoviny a mohli bychom je tak označit za téměř až umělecká díla. Ačkoliv doutníky naproti tomu nevynikaly tolik svým vizuálem a zpočátku se těšily oblibě především díky jejich poměrně lehké dostupnosti, z některých doutníkových značek se stalo luxusní zboží určené především váženým gentlemanům a vyšší třídě. Další a pravděpodobně nejdelší etapou bylo užívání klasických, dnes stále nejvíce rozšířených balených tabákových výrobků. Relativně nízká cena a téměř neomezená dostupnost z nich učinila největší „stálici“ tabákového průmyslu.

Problém na obzoru

Čáru přes rozpočet všem nadšencům této záliby však již nějakou dobu činí názory zdravotníků. Období, kdy bylo užívání těchto produktů dokonce doporučováno pro jejich blahodárné účinky, je dávno pasé a nyní je všem naprosto jasné, že našemu tělu rozhodně neprospívají. Na to však velice rychle zareagovali výrobci a poslední, aktuální fáze vývoje se tak nese v duchu méně škodlivých alternativ.

Umění přizpůsobit se

Například společnost Imperial Brands, která na trhu existuje již přes sto let, postupně uvádí další a další produkty takzvané nové generace. Jejich debut představuje e-cigareta blu. Tato zařízení fungují na principu přetváření náplně e-liquid v páru, obsahující nikotin, kterou uživatel vdechuje. E-liquid lze zakoupit i ve variantě bez nikotinu. Největší boom však aktuálně zažívá Pulze. Novinka v repertoáru Imperial Brands. Jedná se o zařízení na zahřívaný tabák. Na rozdíl od blu se do něj vkládají tabákové náplně podobné klasickým produktům. Ty jsou následně zahřívané na požadovanou teplotu, díky čemuž dochází k uvolňování nikotinu. Obě dvě tato zařízení představují méně škodlivou alternativu. Během jejich užívání totiž nedochází k procesu hoření, který je jindy zodpovědný za uvolňování toxických látek jako je:

  1. Oxid uhelnatý
  2. Dehet

V případě Pulze tak dochází ke snížení škodlivosti až o 80 %. Absence klasického kouře se však pozitivně neprojevuje pouze na snížení škodlivosti. Daří se tím také předcházet negativním efektům, se kterými se jinak běžně potýkali všichni uživatelé. Sbohem tak můžete dát:

  • Žloutnutí zubů a nehtů
  • Zápachu oblečení
  • Zadýmeným místnostem

I v této oblasti nám tak technologický vývoj opět usnadňuje a zpříjemňuje každodenní život.

Autor: Elena Gotfried