motorová pila

Elektrická nebo motorová pila? Vyberte ji podle způsobu užívání

Potřebujete ji na zahradě, na chatě i u domu. Řetězovou pilou si udržujete zahradu nebo vlastní kousek lesa, připravujete palivové dřevo na zimu, je po ruce, když potřebujete zkrátit prkna nebo kulatinu, když stavíte nebo opravujete kůlnu či altán.

Dosluhuje vám už ta vaše, hledáte vhodný vánoční dárek pro svého otce nebo manžela a jen si nevíte rady s výběrem?

Motorová řetězová pila není závislá na síti

Jestli chodíte s pilou hlavně do lesa, případně nemáte elektřinu po celé zahradě, je pro vás vhodná motorová pila. Je mobilní, můžete ji použít všude a za každého počasí, jen musíte mít po ruce dostatek paliva. Také odvětvování je s ní bezpečnější, nehrozí, že byste poškodili kabel. Na něj si v případě použití elektrické pily musíte dát pozor.

Nevýhodou motorové pily je spalovací motor – tedy nutná údržba, za chladného počasí horší nastartování, vyšší hlučnost a vibrace. Také počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Vyberte vhodnou kategorii motorové benzinové pily

Podle toho, jak často a jak dlouhou dobu v kuse ji budete používat, můžete zvolit pilu s různými parametry. Jsou to hlavně výkon a délka lišty, podle níž lze motorové pily rozdělit do tří kategorií: hobby, farmářské nebo profesionální.

Hobby pilu pořizujte, jestliže ji budete používat jen občas a krátce, doporučuje se cca 10 – 20 hodin čistého času ročně. Jedná se o pily jednoduché, s nízkými nároky na údržbu i manipulaci. Vzhledem k nižšímu výkonu je vhodné používat na nich lišty do 37 cm.

Farmářská pila je vhodná na častější práce, můžete ji použít i k údržbě sadu nebo těžbě menšího množství dřeva. Životnost těchto pil je kolem 2000 provozních hodin, vyrábějí se s obsahem motoru od 40 cm³ do 60 cm³ a délkou lišty do 50 cm.

Profesionální provedení je na pravidelné využití cca 1000 hodin ročně, obsah motoru mají od 50 do cca 130 cm³. Pořizovací cena těchto řetězových pil už je ale dost vysoká.

Kdy je lepší elektrická pila

Jestliže jste blízko elektrické energie, je elektrická řetězová pila lepší variantou. Je jednodušší na údržbu, méně hlučná a bezpečnější než motorová pila. Snadněji se s ní manipuluje, je o dost lehčí, pro její volbu hovoří i poměr cena/výkon.

Elektrické pily se hodí na práci v interiéru stejně jako na zahradě či na stavbě. Energii venku jim dodáte buď delším prodlužovacím kabelem, nebo akumulátorem. Akumulátory zajistí určitou mobilitu na omezenou dobu, v zimě se ale rychleji vybíjejí.  

Kromě závislosti na zdroji energie je jejich nevýhodou i nemožnost pracovat s nimi v dešti a při přeřezávání větví si musíte hlídat kabel. Přes tyto nedostatky jde ale o výkonné nářadí, které odvede kus práce, a to za nižší pořizovací cenu.

V nabídce jsou elektrické pily s příkonem od 1800 do 2400 W, délkou lišty od 25 do 45 cm a dalšími parametry – s omezovačem rozběhového proudu, doběhovou elektrodynamickou brzdou, či se systémem pro snadné napínání řetězu.