tiskárna

5 tipů, jak vybrat dobrou tiskárnu

Přemýšlíte, kde si nechat vytisknout firemní a úřední dokumenty nebo fotky? Je to velmi jednoduché. Pokud se budete řídit našimi radami a tipy, určitě budete s výsledkem spokojení. Poradíme vám, jaký je rozdíl mezi digitálním a ofsetovým tiskem a prozradíme, jak si vybrat podle typu dokumentů, požadovaného množství atd.

1. Digitální nebo ofsetový tisk?

V každé dobré tiskárně by vám měl personál umět vysvětlit rozdíl mezi digitálním a ofsetovým tiskem. Navíc by vám měl i doporučit, jaký tisk je vhodný právě pro vaše potřeby. Digitální technologie je ve zkratce založená na digitálním záznamu a umožňuje jeho přenos do tiskového stroje. Hodí se spíš pro malý a střední náklad a také pro personalizované výtisky. Připravte se ale na nižší kvalitu U ofsetového tisku se pak obraz přenáší z ploché formy na tiskařský podklad, tuto techniku naopak využijete pro větší náklad, třeba v případě firemních katalogů nebo reklamních letáků. Zejména u rozsáhlých barevných polí určitě poznáte rozdíl v kvalitě. 

2. Tisk dokumentů a fotografií

Tisk vizitek, letáků nebo katalogů se od tisku fotografií zásadně liší. Pokud vám bude daná tiskárna nabízet výhodný balíček obou služeb, pečlivě si ověřte, jestli má všechny potřebné technologie a podívejte se na recenze zákazníků. Fotky už si dnes zvládnete vytisknout i sami doma nebo u automatů a samoobslužných tiskáren, například u vizitek to ale raději nezkoušejte

3. Recenze, recenze a ještě jednou recenze

Tiskárnu či copycentrum si nechte doporučit od známých nebo se přečtěte hodnocení na internetu. U prověřených firem máte rozhodně vyšší jistotu, že všechno proběhne bez problému. A jednodušší bude i případné vyřízení reklamace. Ať už budete spokojeni s výsledkem, nebo budete mít ke službě výhrady, určitě také recenzi přidejte, pomůžete tím oběma stranám.

4. Profesionální přístup a milé jednání

Jsou pracovníci tiskárny milí už při telefonním jednání nebo emailové korespondenci? Stejně se vám nejspíš budou věnovat i při vaší osobní návštěvě. Odborníci by vám měli dobře poradit a nedoporučovat vám nejdražší služby jen proto, že se jim to vyplatí. 

5. Věrnostní programy, bonusy a slevy

Tisk u jedné společnosti má velkou výhodu v tom, že s narůstajícím objemem zakázek získáte vyšší slevy. Zejména, pokud tisknete velké množství dokumentů pro firmu, vybírejte tiskárny, které nabízejí různé bonusy za věrnost a množstevní slevy. Dnes je to u většiny naprostý standard.

EXTRA TIPY: Pokud jdete tisknout dvoustránkový dokument, raději si předem ověřte i minimální cenu tisku, může se pohybovat od 15 Kč až po několik desítek korun. Například u vizitek bývá minimum často stanoveno na 500 ks, ale neplatí to vždy. Spousta tiskáren vyjde vstříc i vašim individuálním požadavkům. Pokud nejde o e-shop, ale kamennou prodejnu, zeptejte se i na možnost tzv. samoobslužného tisku, který bývá levnější. Může se stát i to, že budete potřebovat tisk extrémně rychle, pak by vás měla tiskárna informovat o výši případného příplatku.