reflexní pásky

Reflexní pásky pro chodce

Vzhledem k vysokému počtu nehod způsobených střetem auta s chodcem, platí od února 2016 povinnost chodců zviditelnit se na neosvětlených nebo špatně osvětlených silnicích s pomocí reflexních prvků. Cílem je zamezit vzniku nehody. Při nesplnění této podmínky může být chodec pokutován, a to až do výše 2000 Kč! Takže určitě stojí za to pořídit si například vlastní reflexní pásku. Reflexní páska pro chodce i jiné reflexní prvky musí odrážet světlo, čímž zvyšují viditelnost svého nositele. Proto rozhodně nestačí baterka či mobilní telefon.

S pomocí reflexního oblečení se chodec stává pro řidiče auta viditelný již ze vzdálenosti 200 metrů – což je oproti ostatnímu oblečení mnohonásobně větší vzdálenost! Například díky bílému oblečení je chodec viditelný na 55 metrů, ostatní barvy oblečení na této vzdálenosti dále ubírají. Ještě je ale velký rozdíl mezi tím, kdy si řidič chodce všimne a kdy zareaguje. Trvá až 80 metrů, než řidič vyhodnotí nebezpečí srážky a provede úhybný manévr.

Reflexní prvky se vyplatí nosit nejen za šera, ale vždy, když je snížená viditelnost – za mlhy, deště, sněhu nebo když je zatažená obloha. V dnešní době již existuje několik typů reflexních prvků, které jsou i designově přitažlivé – například ve formě klíčenek se spoustou tvarů (houslový klíč, smajlík, čtyřlístek a podobně), deštníky s reflexními prvky, a také reflexní vybavení na kola (pokrývka přilby, reflexní korálky na dráty kola, reflexní samolepky na kolo atd.), reflexní vesty pro děti i dospělé a spoustu dalšího.

Důležité je chránit zejména bezpečí dětí, které jsou v rámci svých hrátek schopné skočit pod kola vozu. Pokud řidič vaše dítě uvidí již z větší dálky, bude mít možnost očekávat zvýšené nebezpečí. Aby děti rády tyto reflexní prvky nosily, je vhodné vybírat veselé a hravé tvary. Dosáhnout většího bezpečí můžete také u svých psích mazlíčků, pokud jim zakoupíte reflexní obojky a vesty pro psy.