PS Vita Sony Playstation

PS Vita Sony Playstation

Myslím, že každý z nás se někdy setkal nebo alespoň zaslechl zmíňku o nějakém produktu ze série Sony Playstation. Ať už se jedná o stolní verze herních konzolí nebo o tzv. herní handheld neboli přenosnou herní konzoli. První verzi přenosné herní konzole představila společnost Sony v roce 2005 a nesla název Playstation Portable 1000. Od té doby se technologie posunula o velký krok dopředu a v roce 2011 byla v Japonsku uvedená nová generace přenosních herních konzolí nesoucí název Playstation Vita. A právě té se budeme věnovat v dnešní recenzi.

Nejdříve se podíváme na to, jak si japonská společnost poradila s designovou stránkou herní konzole. Rozměry konzole jsou přibližně 182×18,6×83,5 mm. Příjemně mě překvapila její hmotnost. Konzole váží přibližně 280g což je na konzoli s takovými rozměry poměrně málo. Musím říct, že samotný vzhled zařízení mě naprosto okouzlil. Zaoblený vzhled VITY působí opravdu elegantně a zajišťuje její pohodlné držení i při dlouhodobém hraní. Slícování jednotlivých částí je bezchybné a nestane se vám tak, že by se konzole nějakým způsoběm ohýbala či vrzala. Kombinace matných a lesklých plastů v černé a stříbrné barvě působí opravdu luxusně.

vita1

Pokud jde o hardwarovou stránku konzole, nemůžu na nic stěžovat. VITA je osazena velice výkonným čtyř jádrovým procesorem s frekvencí 0,8 – 2 GHz. Paměť RAM s kapacitou 512 MiB je pro bezproblémový chod konzole naprosto dostačující. Softwarové prostředí je z pohledu uživatele velice příjemný a díky silnému hardwaru je odezva systému velice rychlá. Rozložení vnějších prvků na tom není o nic hůře. Na přístroji nalezneme celkem 15 tlačítek a 2 joysticky. Tlačítka jsou dostatečně veliká a jejich poloha hráče nikterak neomezuje. Oba joysticky jsou na dotek příjemné a manipulace s nimi je taktéž pohodlná. Přístroj disponuje 5 palcovým dotykovým OLED displayem s rozlišením 960×544 pixelů a dokáže zobrazit až 16,7 milionů barev. Na zadní straně konzole je dotyková plocha, která se docela hojně využívá při samotném hraní. Na přední i zadní straně konzole nalezneme také dvě kamery. Ty vzhledem k jejich kvalitě nejsou předpokládám primárně určeny k pořizování snímků, ale využívají se v některých hrách a k videohovoru v aplikaci Skype také postačí. Zařízení je vybaveno stereofonními reproduktory a vestavěným mikrofonem. K připojení na internet poslouží bezdrátový WiFi adaptér nebo v případě, že jste zakoupili 3G verzi vestavěný 3G modul. Menším zklamáním pro mě byla nutnost paměťové karty pro hraní her i přes to, že jste hru zakoupili v krabičkové verzi s herní kartou. Paměťové karty jsou speciální pro PS VITU a jejich pořizovací cena je poměrně vysoká.

psvitaskype2

VITA poslouží nejen jako herní konzole ale také jako multimediální zařízení. Součástí softwarového vybavení je hudební přehrávač, video přehrávač, internetový prohlížeč atd. Z internetového obchodu PS store je možné si dále stáhnout některé aplikace jako je facebook, youtube, twitter, skype a podobně. Pokud si budete chtít pustit film nebo poslechnout muziku, pravděpodobně šáhnete radši po tabletu, mobilu či notebooku, ale pokud jiné zařízení nemáte zrovna po ruce, určitě se spokojíte i s VITOU.

WP_20140327_019

V poslední řadě bych se rád zmínil o její funkci jako plnohodnotná herní konzole. PS VITA je přeci jenom především herní konzole a pokud se rozhodnete k její koupi, určitě to pro vás bude jedním z hlavních důvodů. A VITA si jako herní konzole vede zatraceně dobře. Hry se dají kvalitou srovnat s hrami ze stolní verze herní konzole Playstation 3 a to jak po stránce hratelnosti, tak i po stránce vizuální. Jednotlivé hry je možné zakoupit buďto v krabičkovém provedení na speciální paměťové kartě nebo je stáhnout z obchodu PS Store přímo na paměťovou kartu vaší konzole. Cena her není bohužel ve většině případech velice příznivá. Ceny her se pohybují většinou v rozmezí 400-1200 kč. Nicméně je třeba brát v potaz, že ve většině případů platíte za opravdovou kvalitu. Mezi tituly, které dokazují sílu tohoto handheldu patří např. Killzone, Uncharted, Fifa 14, Assasin’s Creed 3 Liberation… Hry nabízí jak perfektní grafickou podívanou, tak především dlouho zábavu trvající až několik hodin. Osobně jsem měl možnost si zahrát tituly Uncharted a Killzone a užíval jsem si každou vteřinu, kterou jsem nad nimi strávil. Co mě opravdu potěšilo je využití všech ovládacích prvků, které VITA nabízí. Ať už se jedná o souboje nožem pomocí pohybu prstů po dotykovém displayi tak o lezení po laně pomocí zadní dotykové plochy. Za velikou výhodu vidím také zpětnou kompatibilitu her s konzolí Playstation Portable a Playstation One.

Závěrečné shrnutí: Herní konzole Playstation VITA má mezi hernímy konzolemi obrovský potenciál. Přístroj se může pyšnit dokonale zpracovaným systémem ovládání, elegantním vzhledem a dechberoucí hardwarovou výbavou, která zajišťuje rychlou odezvu systému a možnost hraní titulů, které se kvalitou dají srovnávat s tituly na mezi hráči oblíbenou stolní konzoli Playstation 3. Dále je třeba vyzdvihnout velice povedený OLED display a poměrně kvalitní uživatelské rozhraní. Jediné co bych konzoli vytknul je použití speciálních paměťových karet, jejichž pořizovací cena je poměrně vysoká. Jinak není snad nic, co bych mohl konzoli vytknout a pokud právě vy patříte mezi hráče a přemýšlíte o koupi přenosné herní konzoli, vřele vám VITU doporučuji.

Tip: Aktuální slevové kupóny Sony najdete na stránce Slevov.cz

Sdílet článek

Lidé, kteří četli tuto recenzi, si prohlédli také:
Školní zvonění nemusí být jen drnčící zvonek. Dnes letí melodické vyzvánění
Školní zvonění nemusí být jen drnčící zvonek. Dnes letí melodické vyzvánění
Pokrok nezastavíme, což je ostatně patrné i na ozvučení škol. Ti starší si jistě ještě vzpomínají na protivný zvuk drnčícího...
Vylepšete zvuk hifi soustavy pomocí izolace komponentů
Vylepšete zvuk hifi soustavy pomocí izolace komponentů
Každý náročný audiofil, který investoval spoustu peněz do pořízení kvalitní hifi audio soustavy, jistě chce, aby její zvuk byl co...
Pračky s úspornými programy
Pračky s úspornými programy
Špinavé prádlo se hromadí prakticky neustále. Naštěstí byly vynalezeny automatické pračky, které si poradí i s mnoha hromadami v krátkém...