PS Vita Sony Playstation

Myslím, že každý z nás se někdy setkal nebo alespoň zaslechl zmíňku o nějakém produktu ze série Sony Playstation. Ať už se jedná o stolní verze herních konzolí nebo o tzv. herní handheld neboli přenosnou herní konzoli. První verzi přenosné herní konzole představila společnost Sony v roce 2005 a nesla název Playstation Portable 1000. Od té doby se technologie posunula o velký krok dopředu a v roce 2011 byla v Japonsku uvedená nová generace přenosních herních konzolí nesoucí název Playstation Vita. A právě té se budeme věnovat v dnešní recenzi.

Nejdříve se podíváme na to, jak si japonská společnost poradila s designovou stránkou herní konzole. Rozměry konzole jsou přibližně 182×18,6×83,5 mm. Příjemně mě překvapila její hmotnost. Konzole váží přibližně 280g což je na konzoli s takovými rozměry poměrně málo. Musím říct, že samotný vzhled zařízení mě naprosto okouzlil. Zaoblený vzhled VITY působí opravdu elegantně a zajišťuje její pohodlné držení i při dlouhodobém hraní. Slícování jednotlivých částí je bezchybné a nestane se vám tak, že by se konzole nějakým způsoběm ohýbala či vrzala. Kombinace matných a lesklých plastů v černé a stříbrné barvě působí opravdu luxusně.

vita1

Pokud jde o hardwarovou stránku konzole, nemůžu na nic stěžovat. VITA je osazena velice výkonným čtyř jádrovým procesorem s frekvencí 0,8 – 2 GHz. Paměť RAM s kapacitou 512 MiB je pro bezproblémový chod konzole naprosto dostačující. Softwarové prostředí je z pohledu uživatele velice příjemný a díky silnému hardwaru je odezva systému velice rychlá. Rozložení vnějších prvků na tom není o nic hůře. Na přístroji nalezneme celkem 15 tlačítek a 2 joysticky. Tlačítka jsou dostatečně veliká a jejich poloha hráče nikterak neomezuje. Oba joysticky jsou na dotek příjemné a manipulace s nimi je taktéž pohodlná. Přístroj disponuje 5 palcovým dotykovým OLED displayem s rozlišením 960×544 pixelů a dokáže zobrazit až 16,7 milionů barev. Na zadní straně konzole je dotyková plocha, která se docela hojně využívá při samotném hraní. Na přední i zadní straně konzole nalezneme také dvě kamery. Ty vzhledem k jejich kvalitě nejsou předpokládám primárně určeny k pořizování snímků, ale využívají se v některých hrách a k videohovoru v aplikaci Skype také postačí. Zařízení je vybaveno stereofonními reproduktory a vestavěným mikrofonem. K připojení na internet poslouží bezdrátový WiFi adaptér nebo v případě, že jste zakoupili 3G verzi vestavěný 3G modul. Menším zklamáním pro mě byla nutnost paměťové karty pro hraní her i přes to, že jste hru zakoupili v krabičkové verzi s herní kartou. Paměťové karty jsou speciální pro PS VITU a jejich pořizovací cena je poměrně vysoká.

psvitaskype2

VITA poslouží nejen jako herní konzole ale také jako multimediální zařízení. Součástí softwarového vybavení je hudební přehrávač, video přehrávač, internetový prohlížeč atd. Z internetového obchodu PS store je možné si dále stáhnout některé aplikace jako je facebook, youtube, twitter, skype a podobně. Pokud si budete chtít pustit film nebo poslechnout muziku, pravděpodobně šáhnete radši po tabletu, mobilu či notebooku, ale pokud jiné zařízení nemáte zrovna po ruce, určitě se spokojíte i s VITOU.

WP_20140327_019

V poslední řadě bych se rád zmínil o její funkci jako plnohodnotná herní konzole. PS VITA je přeci jenom především herní konzole a pokud se rozhodnete k její koupi, určitě to pro vás bude jedním z hlavních důvodů. A VITA si jako herní konzole vede zatraceně dobře. Hry se dají kvalitou srovnat s hrami ze stolní verze herní konzole Playstation 3 a to jak po stránce hratelnosti, tak i po stránce vizuální. Jednotlivé hry je možné zakoupit buďto v krabičkovém provedení na speciální paměťové kartě nebo je stáhnout z obchodu PS Store přímo na paměťovou kartu vaší konzole. Cena her není bohužel ve většině případech velice příznivá. Ceny her se pohybují většinou v rozmezí 400-1200 kč. Nicméně je třeba brát v potaz, že ve většině případů platíte za opravdovou kvalitu. Mezi tituly, které dokazují sílu tohoto handheldu patří např. Killzone, Uncharted, Fifa 14, Assasin’s Creed 3 Liberation… Hry nabízí jak perfektní grafickou podívanou, tak především dlouho zábavu trvající až několik hodin. Osobně jsem měl možnost si zahrát tituly Uncharted a Killzone a užíval jsem si každou vteřinu, kterou jsem nad nimi strávil. Co mě opravdu potěšilo je využití všech ovládacích prvků, které VITA nabízí. Ať už se jedná o souboje nožem pomocí pohybu prstů po dotykovém displayi tak o lezení po laně pomocí zadní dotykové plochy. Za velikou výhodu vidím také zpětnou kompatibilitu her s konzolí Playstation Portable a Playstation One.

Závěrečné shrnutí: Herní konzole Playstation VITA má mezi hernímy konzolemi obrovský potenciál. Přístroj se může pyšnit dokonale zpracovaným systémem ovládání, elegantním vzhledem a dechberoucí hardwarovou výbavou, která zajišťuje rychlou odezvu systému a možnost hraní titulů, které se kvalitou dají srovnávat s tituly na mezi hráči oblíbenou stolní konzoli Playstation 3. Dále je třeba vyzdvihnout velice povedený OLED display a poměrně kvalitní uživatelské rozhraní. Jediné co bych konzoli vytknul je použití speciálních paměťových karet, jejichž pořizovací cena je poměrně vysoká. Jinak není snad nic, co bych mohl konzoli vytknout a pokud právě vy patříte mezi hráče a přemýšlíte o koupi přenosné herní konzoli, vřele vám VITU doporučuji.

Tip: Aktuální slevové kupóny Sony najdete na stránce Slevov.cz