test zimních pneumatik

Nejlepší zimní pneu 195/65 R15 pro rok 2017

I letos německý ADAC podrobil svým zátěžovým testům a přísnému hodnocení několik výrobců pneumatik. Testovalo se na mokru, suchu, ledu i sněhu. Jen pneumatiky s vyrovnanými výsledky se dostaly na stupně vítězů. Post určuje kategorie s nejnižším počtem bodů. Test ADAC podstoupilo patnáct výrobců, testovaný rozměr byl tentokrát zimní pneu 195/65 R15, který obouvá většina kompaktních vozů střední třídy od Škodovky přes Ford až po VW. Právě Golf značky VW byl testovacím vozem.

pneu 195/65 R15

Test zimních pneumatik 2017 potvrdil prvenství stálice značky Continental, přinesl i překvapivé poznatky u jiných očekávaných favoritů a méně známých výrobců.

První místo za vyvážené výsledky

Nepřekvapivě, ale působivě zajel všechny disciplíny Continental WinterContact TS 860. Přilnavost, obratnost na sněhu i mokru potvrdily, že Continental jako jediný dokáže vyrobit skutečně univerzální dezén. Jediné, za co lze výrobce kritizovat, je vyšší cena a trochu vyšší hluk.

Málo testovaný, ale vždy úspěšný

Pro druhé místo v testu zimních pneumatik si dojel Švýcar ESA-Tecar Super Grip 9. Tento výrobce se testování účastní jen zřídkakdy, ale pokaždé to stojí za to, protože vždy předejde pomyslné favority. Jeho chování na silnici je pravda trochu horší než vítězného dezénu, polehčující okolností mu je však nižší spotřeba paliva.

Všechno dobrý, cena skvělá

Test pneu 195/65 R15 zhodnotil Kleber Krisalp HP3 jako cenový tip letošní sezóny. Směrový dezén s drážkami Toboggan spolehlivě odvádí vodu z pod pneumatik, což zabraňuje aquaplaningu. Své zákazníky si získá zimní pneu 195/65 R15 stabilním chováním na každém povrchu i vysokým kilometrovým nájezdem.

Zklamání testu 2017

Jindy skvělý finský výrobce Nokian s rozměrem 195/65 R15 nezabodoval. I když Nokian WR D4 předvedl excelentní výkon na sněhu, jeho propad způsobila velmi neuspokojivá jízda na mokré vozovce. Díky tomuto rozporu v chování se odsoudil ke čtvrtému místu. Pro porotce to bylo skutečným zklamáním, protože Nokian jiných rozměrů je znám právě svou dobrou a bezpečnou jízdou za deště.

Označení uspokojivé

Mimo stupně vítězů získalo označení „uspokojivé“ hned několik výrobců. Například jinak ceněný Dunlop test zimních pneu 2017 zhodnotil jako nejúspornější volbu. Výkon Dunlop SP Winter Response 2 měl rezervy na suchu, jinak byla jeho jízda stabilní. Němečtí komisaři toto obutí doporučují především městským řidičům, kteří ocení onu úspornost.

Goodyear UltraGrip 9 nasbíral druhý nejvyšší počet bodů na mokru, a to díky inovativní směsi s kombinací siliky, pryskyřice a olejů. Jeho přilnavost a styl jízdy však nebyl přesvědčivý na zasněženém povrchu. Za zmínku stojí i Hankook Winter i*cept RS2 W452. Své spolehlivé chování podtrhuje cenou, jistě a solidně se chová na každém za všech podmínek.

Test zimních pneu 195/65 R15 ukázal na nedostatky i kvality patnácti výrobců, výsledky jistě zhouply misky vašich rozhodovacích vah, nakolik vás ovlivňuje cena v poměru s výkonem, už je na vás. Rozhodujte se na základě doporučení i podle toho, jaký jste řidič, kde jezdíte a kolik toho přes zimu najedete.