Tlumiče jsou nedílnou součástí každého vozidla. Podílí se na bezpečné a bezproblémové jízdě. Proto je nadmíru důležité sledovat, jestli fungují tak, jak mají. V okamžiku, kdy vypoví svou službu se jízda v autě stává naopak nebezpečnou a hrozí nemilé černé scénáře. Vůz se totiž nedrží dostatečně dobře na silnici, má tendenci se nadnášet v zatáčkách, což při vysoké rychlosti končí bouračkou.
Odskakuje auto za zatáčky ven?
Abyste neohrozili zdraví sebe nebo spolujezdců a zároveň abyste nezpůsobili újmu na autě, automobil poslouchejte a vnímejte ho. Jinými slovy buďte přítomní. Ve chvíli, kdy automobil začne odskakovat ze zatáčky ven a kdy neudrží kontakt s nerovným povrchem, je načase zamířit do autoservisu. Právě to jsou ony scénáře, které vám říkají, že tlumičům už mnoho času nezbývá.
K podobným jevům čili k odskakování auta může dojít i při jízdě v bočním větru. Automobil se kvůli němu neudrží v původním přímém směru a opět to může vést k nemilým černým scénářům.
Vadné tlumiče může prozradit také brzdění
Co se vyplatí sledovat, tak je i brzdění, respektive brzdná dráha, kterou automobil ujede. Při dosluhujících tlumičích se většinou prodlužuje zmiňovaná brzdná dráha a při prudším brzdění do pedálu začíná zasahovat ABS systém. To poté vede k velkému náklonu, kdy se automobil nadlehčí a kolo začíná poskakovat.
K těmto varovným signálům nejčastěji dochází v okamžiku, kdy za sebou mají tlumiče ujetých i 200 tisíc kilometrů. Samozřejmě ale záleží na tom, jak řidič k řízení přistupuje nebo po jaké cestě auto jezdí. To jsou faktory výrazně ovlivňující jejich životnost. Není už velký rozdíl mezi tlumiči pro Volkswagen, Audi nebo třeba Ford, důležitý je servis.
Černým a velmi nepříjemným scénářům způsobeným špatnými tlumiči však lze předcházet, a to tak, že budete pravidelně navštěvovat autoservis, kde k odhalení případných chyb dojde zavčasu.