LG Nexus 4

Chytrý mobilní LG Nexus 4 (předchůze nejnovějšího Nexus 5) není asi potřeba moc představovat, proto jen stručně k úvodu: Jedná se o referenční model přímo od společnosti Google, který byl v době svého uvedení recenzován jako jeden z nejlepších na trhu. I my jsme se podívali telefonu na zoubek a podívejte se, jak obstál v naší recenzi. Jak již bylo řečeno, jedná se o minulý vlajkový model Androidu, avšak stejně v současné době budete těžko hledat obdobné parametry za podobnou cenu, pokud z možností vynecháme dovoz telefonů z Číny na vlastní pěst, což může být dost riskantní. Na českém trhu dle výsledků Heuréky najdeme pouze 1 značkový telefon levnější než Nexus 4 a zároveň disponující 2 Gb ram to Alcatel IDOL X. Jen o pár stovek více se prodává také starší vlajková loď Samsungu, a to Galaxy S III. Pro mne osobně vede v porovnání Nexus, neboť má čistý Android bez zbytečností, které stejně nevyužiji a nedají se odstranit. Svou rli hrálo i přesvědčení, že se jistě brzy dočkám další aktualizace na vyšší verzi Androidu, což je u Samsungu složitější.

Na Nexus jsem přecházel po používání Samsung Galaxy Chat a Sony Xperia M, takže pro mne to byl ohromný skok. Sony Xperia M má parametry slabší než Nexus, ale na první pohled byla plynulost obdobná a rozdíl pro běžného uživatele je neznatelný. Výhodnost investice do Nexusu se projeví až časem, kdežto Xperia M brzy spadne do vod podprůměrných telefonů.

Nevýhodou se mi zpočátku zdála absence slotu na paměťové karty, to však dokonce ani při použití datově náročnějších aplikací, jako je třeba navigace, nemusí být větším problémem. Viz screen.

 

Aktuálně řeším problém s baterií, kdy během noci se telefon vypne a po zapnutí je kapacita skokem dole, ale mělo by se jednat pouze o chybu nějaké aplikace a nikoliv telefonu jako takového.

3

 

Klady:

  • přijatelně velký display s dobrým rozlišením
  • čistý Android s vidinou aktualizací

 

Zápory:

  • nízká kapacita baterie a nemožnost výměny
  • skleněná záda, která jsou finančně náročná na výměnu v případě zničení
  • chybí slot na externí karty

 

I přes uvedené zápory, za sebe mohu jednoznačně doporučit ke koupi, neboť obdobně vybavený telefon s vynikajícím zpracováním u konkurence seženete pouze o dost dražší.

Tomáš Vlasák