celoroční pneu

Jak si stojí celoroční pneumatiky v testech?

Otázka používání celoročních pneumatik byla, je a pravděpodobně i dál zůstane předmětem vášnivých diskusí mezi motoristy. Zatímco jedni jsou jednoznačně proti, druzí na jaře přezují a fungují na nich až do zimy. Kontroverznímu tématu se snaží přijít na kloub také nadšenci, jež v pravidelných intervalech testují vybrané značky pneumatik, jízdní vlastnosti a schopnosti reakce v jednotlivých ročních obdobích.

Jakousi pravdou na pomezí zůstává skutečnost, že celoroční pneu mohou být schůdnou variantou v oblastech s mírnou zimou a v případě, že za volantem sedí zkušený řidič. V oblastech s ladovskou zimou mohou být univerzální pneumatiky velmi nebezpečným řešením. Naopak se skvěle hodí pro udržovaný, městský provoz a perfektní službu udělají všem občasným řidičům.

Těšme se na test pneu 2018

Test celoročních pneumatik se nevyhnul ani roku 2017. Pneumatiky byly podrobeny testům na třech druzích povrchů. Na mokré vozovce se hodnotila odolnost proti aquaplaningu a také chování na kruhové dráze. Samozřejmě se testovalo rovněž na sněhu, kde se čekalo na výsledky trakce a chování pneu při slalomu. Jednou z důležitých kategorií testu byla stejně tak ekonomičnost gumy, v níž hrála rozhodující roli cena vzhledem k opotřebení a spotřebě paliva. Vůz Opel Corsa byl osazen plášti o rozměru 185/65 R 15. Nejdříve se hodnotily gumy jako nové, posléze byly přístrojově opotřebeny na hloubku čtyř milimetrů a jejich jízdní vlastnosti se porovnávaly. Ze zajímavosti proběhlo též hodnocení dvoumilimetrového vzorku, který není pro zimní ježdění přípustný, což prokázalo i testování.

test pneu

Michelin potvrdil špičkové vlastnosti

Výsledky testů mohou být velkým vodítkem řidičů při výběru kvalitních celoročních pneumatik. Absolutním vítězem testu se stala pneumatika Michelin CrossClimate+, která přesvědčivě reagovala na kluzkém i zasněženém povrchu. Značka Michelin již po několikáté potvrdila svou výbornou kvalitu, neboť ani po ojetí nedošlo na pneumatice ke změnám. Brzdný výkon a ovladatelnost vozu na suchu byl bezkonkurenční.

Stříbrná příčka pro Goodyear

Test celoročních pneu 185/65 R15 podstoupily také pneumatiky Goodyear Vector 4Seasons Gen2, které si nevedly vůbec špatně, za což si vysloužily druhé místo v testu. Na sněhu i mokré vozovce prokázal model z dílny Goodyear skvělé výsledky. Po sjetí pneumatik na hodnotu čtyř milimetrů došlo k velmi malému opotřebení.

Na mokré vozovce s pneumatikami Pirelli

Bronz v testu pneu 2018 získaly gumy Pirelli Cinturato All season, na nichž bylo oproti předchozím dvěma pneumatikám nejznatelnější opotřebení, a to jak na nových, tak na přístrojově ojetých pneu. I tak si ale pneumatiky Pirelli vedly obstojně, zvláště dobré vlastnosti pak obhájily na mokrém povrchu.

Nevyhrályneprohrály

Za zmínku stojí určitě i další značky, které se umístily na následujících pozicích. Bramborovou medaili si vysloužily pneumatiky Hankook Kinergy 4S s kvalitními jízdními vlastnosti na suché vozovce a obstojnou trakcí na sněhu. Páté místo obsadily Vredestein Quatrac 5 se solidním výkonem na všech testovaných površích. Jízdou na sněhu zcela oslnily Nokian Weatherproof, naopak naprosto selhaly při aquaplanningu.

Bližší informace týkající se testování, vlastností a výsledků jednotlivých druhů pneumatik naleznete na adrese https://www.pneumatiky.cz/test-celorocnich-osobnich-pneumatik-185-65-r15-autobild-2017-t4.