led diody

Budiž světlo

Světlo – jeden z hlavních atributů, který, samozřejmě vedle tepla, dodává našim obydlím na útulnosti. Mít dostatečně prosvětlený interiér je alfou a omegou pro onen příjemný a hřejivý pocit domova, o němž se tak často mluví. Nikdo z nás by nechtěl bydlet v temné a neútulné „kopce“ – protože, jak říká ona známá pohádka: „Kam nechodí slunce, tam chodí doktor“. Prosvětlit si dům a byt velkými okny je samozřejmě základ. Ne vždy je to ale možné.

Ať chceme nebo ne, všechny místnosti jednoduše nemohou směřovat na východ a jih, stejně jako neovlivníme to, že nám před okny rostou stromy, které sluníčko zastiňují. Jak si tedy poradit v případech, kdy se nám oknem přirozeného světla nedostává? Řešením je sáhnout po kvalitním interiérovém osvětlení. Výkonné žárovky oceníme všude tam, kde přes den trávíme čas, tedy v obývacím pokoji, v dětských pokojích i v pracovně. Tlumenější teplá světla se naopak hodí tam, kde trávíme čas ve večerních hodinách, především tedy v ložnicích.

Ideální do kuchyně

Speciální kapitolou je pak kuchyňské osvětlení, konkrétně osvětlení kuchyňské linky. U té totiž vykonáváme v souvislosti s přípravou jídla tolik důležitých činností, že si zaslouží speciální pozornost. Co může být horšího než si nevidět pod ruce při krájení cibule? V dobách minulých bylo v kuchyni nejčastěji používáno pouze jedno stropní či závěsné svítidlo uprostřed místnosti. V dnešní době ale trávíme v kuchyni nepoměrně více času. Zejména máme-li velkou rodinu a vaříme denně, mělo by pro nás být pracovní prostředí co nejpřívětivější. A právě proto jedno centrální svítidlo v kuchyni jednoduše nestačí. I proto je v poslední době tolik populární osvětlení umístěné pod kuchyňskou linkou. Díky němu nejen že lépe vidíme, ale pozvedneme i samotnou kuchyni, jež rázem získá atraktivnější vzhled.

Na co si potřebujete posvítit?

Svítidlo, například v podobě led pásek do zásuvky nebo led diody, oceníte při většině kuchyňských prací. Od čtení receptů, přes přípravu surovin, až po samotné vaření, a nakonec i úklid kuchyně. Mezi nejpoužívanější typy se řadí led dioda, nejčastěji led dioda 12v. Nejoblíbenějšími typy osvětlení jsou podlouhlá plochá svítidla, eventuálně praktické led pásky. Jejich výhodou je i to, že mají nízký profil a lze je poměrně jednoduše „zamaskovat“.

Nedávejte svítidla příliš nízko

V případě, že svítidla umístíte nízko pod skříňku, může světlenými odrazy oslňovat pracovní plochu. Některá svítidla jsou už vybavena speciálními rastrovými kryty pro kvalitní rozptýlení světla. Pokud nechceme, aby nám na pracovní plochu dopadaly stíny, používejme současně s lokálním osvětlením i lokální světlo pro osvětlení celé místnosti. Led dioda určená pod skříňky se nejčastěji používá v kuchyních. Hodí se ale také do barových skříněk a stejně tak například do knihoven. Vybírat můžeme led diody 12v, nebo jiné, podle toho, jaké intenzity osvětlení chceme dosáhnout.