piteba

Lis na olej Piteba

Ruční domácí lis na olej holandského výrobce Piteba je jedním z mála cenově nenáročných řešení, jak si doma vyrobit čerstvý olej lisovaný za studena. Zakoupili jsme si pro účely testu jeden lis a vyzkoušeli za vás, jak se s ním lisuje v běžných domácích podmínkách. Vyzkoušeli, jme lisovat za studena lněný olej a olej z dýňových semínek.

Lis Piteba přišel do třetího dne od objednání (objednávali jsme od českého prodejce), cena byla 2690,-, poštovné zdarma, což je aktuálně nejnižší cena na trhu. Jiné eshopy prodávají lis obvykle v částce lehce pod tři tisíce korun. Lis je kovový a proto nás hned při rozbalování překvapilo zabalení do bublinkové fólie, která, jak jsme následně zjistili, chránili zejména přiloženou skleněnou lahvičku na lampový olej. Lis přišel s českým a anglickým návodem na použití.

Balení

Samotné složení bylo jednoduché, i tak jsme se pro jistotu ubezpečili na YouTube, kde je po zadání hesla „Piteba“ mnoho videí nejen ze skládání, ale i samotného lisování. Drobný zádrhel nastal při upevňování. K lisu se nedodává žádný úchyt, zejména z důvodu, že lze připevnit několika způsoby – jak na horizontální plochu, tak na vertikální, což je asi trochu složitější na místo, ale na druhou stranu pevnější pro pravidelnou práci.

Chce to tedy trochu šikovnosti a dílenského nářadí. My jsme se inspirovali přímo v eshopu, kde je fotografie lisu upevněného vratovými šrouby na dvou prkénkách, které vypadají jako zkrácený dubový nebo bukový práh. Ke stolu jsme konstrukci pak upevnili běžnými svorkami. Napevno nemá asi moc smysl lis ke stolu připevňovat, po práci je třeba ho pečlivě vymýt od zbytků oleje a semínek.

Upevnění listu svorkami

A nyní k samotné práci. Přestože se jedná o lisování za studena, je třeba semena při lisování zahřívat. K tomu slouží malá lahvička na lampový olej (ten jsme použily běžný, jaký se dá koupit v každém hobby marketu). Knot se z víčka lahvičky vcelku špatně vytahuje, je tedy dobré se vybavit pinzetou na jeho postupné vytahování.

Také je třeba pamatovat, že lis je třeba ještě dovybavit nějakým trychtýřem nebo nádobkou, která se upevní k násypu. My jsme použili plastovou lahev s uříznutým dnem. Zkoušeli jsme běžnou PET lahev, ale ta má tenké hrdlo, vhodnější je tedy takové, v jaké se prodávají například džusy a ovocné šťávy – má širší hrdlo o průměru 33 mm, což se následně potvrdilo.

Na násyp jsme použili PET lahvičku se širším hrdlem.

Nejprve jsme tedy zkusili lisovat olej z dýňového semínka. Koupili jsme běžné balení bio dýňového semínka. Lisovat šlo velmi lehce, jen byl olej podle očekávání dosti tmavý /měli jsme tmavé semínko) a se sedlinou. Jeho chuť a vůně však byla neočekávaně lahodná. Voněl po oříškách a chutnal velmi dobře.

Těžší se ukázalo lisování oleje ze semínek lněných. Jsou celkově pevnější a bylo třeba je nejprve nechat podle návodu lehce navlhčit. I tak šlo ale listování o poznání tužším způsobem, než u měkčích dýňových semínek. Také sušina, která zůstává po lisování v hlavě lisu, byla velmi pevná a tvrdá. K jejímu odstranění bylo třeba nechat hlavu docela dlouho odmáčet. Sušina v hlavě velmi rychle zasychá zejména v chladu, je třeba ji tedy udržovat v teple a co nejrychleji po skončení práce odmočit.

Sušina v hlavě velmi rychle zasychá.

Hlava lisu, kudy odpadává sušina.

I v tomto případě byl doma vyrobený čerstvý olej velmi chutný. Před nalitím do skleničky (výrobci doporučují do tmavé lahvičky) bylo třeba přecedit od napadaných semínek. K tomu stačilo běžné čajové sítko s jemným okem. Sedlina opět nebyla na závadu, po dvou dnech ale zcela klesla ke dnu sklenky. Olej má velmi jemnou chuť, není hořký a nevoní, jako jiné lněné oleje o rybině. Je chutný a pro domácí použití třeba do salátu nebo na srdíčko výborná volba.

Olej obsahuje sedlinu a sem tam nějaké spadnuté semínko.

Shrnutí: Lis na olej Piteba je podle našeho průzkumu na trhu jednou z mála alternativ na výrobu domácího oleje ze semen. Některá semena jsou na zpracování náročnější a chce to trochu experimentovat s jejich vlhkostí. Olej vyrobený na domácím lisu je chuťově nesrovnatelný s oleji, i těmi, které prodávají prodejny zdravé výživy. Výrobce resp. prodejce by mohl k lisu dodávat i lampový olej. Lis nedoporučujeme instalovat doma v kuchyni, při výrobě oleje je z něj vcelku dost nepořádku a mastnoty kolem. Na točení a připevnění si raději přivolejte manžela nebo zručného kamaráda. Přesto je lis na olej Piteba velmi dobrým řešením, pokud hledáte cestu, jak si doma vyrábět zdravé, nerafinované oleje pro vlastní spotřebu. Celkově tedy od nás dostává 4,5 bodů z možných pěti.

 

4 komentáře u „Lis na olej Piteba

  1. Jirka

    Vypaddá sice hezky, ale je to jen na vyzkoušení a ne na časté lisování. Lisování jde dost ztuha a je potřeba značná síla. Navíc musí být i stůl těžký, jinak ho zvedáte a ujíždí. Čištění je také prácné a bud to nechat až týden máčet koncovku ve vodě a nebo odvrtávat. Za ty peníze je to drahé a nedoporučuji.

    1. admin Autor příspěvku

      Ano, také jsme v recenzi uvedli, že se s ním nepracuje lehce. Lis jsme připevnili v dílně k ponku, takže se nezvedal. Na druhou stranu jinou alternativu jsme pro lisování domácího oleje za studena v podobné cenové hladině nenašli. Jen na okraj. Na český trh se dostali i elektrické lisy, kde jednáme o zapůjčení k recezi. Bohužel zde je cena trochu jinde, než u tohoto mechanického.

    2. Martin

      Pokud chce člověk skutečně lisovat tak k tomu musí mít pohon různě na netu se potulují videa kdy si to kutil upravil a poháněl bicyklem, což je asi nejlepší.

  2. Jan Mládek

    Zakoupili jsme ruční lis PITEBA od holandského výrobce a českého prodejce. Postupovali jsme dle návodu. Zakoupili jsme dřevěnou desku a stroj dle pokynů upevnili k desce, stroj připevněný na desce jsme upevnili kovovýma svorkama k těžkému pracovnímu stolu. Dále jsme zakoupili dle návodu lampový olej a zapálili knot, lahvičku s olejem jsme přichytili drátkem, aby při lisování neodpadla. Malá umělohmotná násypka dodávaná výrobcem nedržela při lisování v otvoru tak, jak by měla, semínka se tedy rozsypávala okolo. Ale to by nebylo nic zásadního. Lisování je velmi složité, pracné, klikou se otáčí velmi těžce. Nejhorší ovšem jsou tyto věci:

    1) olej odkapává volně do prostoru, musíte sehnat lahvičku přesných rozměrů, aby se vešla mezi lampu s olejem a okraj lisu a připevnit jí drátkem. Výrobce takovou nádobku nedodává

    2) hořící knot vypaluje barvu z lisu a černé spaliny padají do vylisovaného oleje a při lisování dýcháte zplodiny z lampového oleje

    3) kovová hlavice vypouští do oleje drobné kovové piliny, které znečišťují olej a jistě nejsou dobré pro naše zdraví

    Po poradě s odborným technikem jsme dospěli k závěru, že tento lis je zcela nevhodný pro lisování, svojí konstrukcí a provedením neodpovídá tomu, že by z něj měl kapat čistý olej. Je příliš subtilní pro lisovací proces, působí jako doma na koleně vyrobený a po několika lisováních je očouzený tak, že je již nepoužitelný. Kovové součásti by měly být z nerezu. Systém zahřívání hlavice přímým ohněm je zdravotně závadný, jednak zplodiny z lampového oleje dýcháte a za druhé spaliny padají do vylisovaného oleje. Ohřívání hlavice by tedy mělo být např. elektrické. Navíc je všechno ve stylu „Dodělej si sám“.

    Dvěma slovy „vyhozené peníze“ a ne malé, lis se prodává za cenu kolem 3000 korun.

    Bohužel se tyto závady projeví až při několikátém lisování a cítíme se jako bychom sedli na špek. Výrobek prezentovaný jako domácí ruční lis mi připomíná, že to je jakoby „trabantem orat pole“. Jsou věci, které prostě nejdou.

Komentáře nejsou povoleny.