Ty časy, kdy byly na pračce všehovšudy dvě kolečka, přičemž jedno ukazovalo čas, druhé volilo teplotu, a dva knoflíky, jeden na volbu otáček 800/1200 a druhý na start, jsou dávno pryč. V dnešní smart době mají už i pračky svou inteligenci, bliká na vás jejich podsvícený displej, programy mají přednastavenou teplotu, délku i intenzitu odstředění. Člověk už by se radoval, co to všechno umí! Ovšem z vlastní zkušenosti vám radím, zůstaňte obezřetní!
Jak vybrat – pět pravidel
Jsou kritéria, na která prostě musíte při výběru brát ohled. Tato kritéria jsou nám všem zřejmá na první pohled. Za prvé vycházíme z prostoru, který máme k dispozici. Podle toho si vybereme pračku plněnou předem či vrchem. Osobně se přikláním k pračkám plněným předem, líp perou, je do nich vidět a jejich horní plocha se dá využít. Při opravdovém nedostatku místa ovšem využijete tzv. slim modely s hloubkou do 33 cm.
Za druhé je jistě pro všechny důležitý objem bubnu. Ne vždy platí, že čím větší tím lepší. Doporučuje se totiž buben plnit na maximum, což při objemu nad 9kg může být pro jednoho člověka problém.
Za třetí nás vždy bude zajímat maximální počet otáček. Vždy chtějte pračku, která vám umožní volitelně nastavit odstředění od nejnižšího po nejvyšší.
Za čtvrté je jistě velice důležitá spotřeba energie elektrického spotřebiče. K jednorázové investici je vždy dobré přičíst dlouhodobé náklady na provoz.
A za páté se dnes uvádí i hlučnost. I když se dnes výrobci snaží hlučnost pračky velice eliminovat, pokud žijete v paneláku, není nic dost tiché.
Programování
Co vám už prodejci nedokáží říct je, jak pračka skutečně pere v praxi. Než tedy zrealizujete obchod, je potřeba načíst recenze praček od lidí, kteří s nimi mají vlastní zkušenost. Zkuste třeba recenze Testado, mně osobně tato stránka dost pomáhá při výběru jakékoli elektroniky (včetně recenzí mobilních telefonů). Znalostí recenzí se připravíte i na obchodníka, který chce prodat pračku s nejvyšší marží. Pokud vás zajímá žebříček nejlepších praček, můžete se podívat zde.
Jednoznačně chtějte pračku s displejem, ať máte aspoň trochu přehled, co se jí „honí hlavou“ a jakou dobu pere. Pračky si samy dle svého uvážení čas upravují podle znečištění prádla. Nešetřete vodou na úkor máchání, špatné vymáchání prádlo ničí. Nejlepší pračky jsou ty, které vás nechají do svých programů zasahovat. Což znamená vybrat si teplotu, odstředění i délku praní. Popřípadě program zastavit a v jeho procesu ho posunout dál anebo přidat máchání. Nenechte pračku rozhodovat o vašem oblečení. Tady se podívejte na srovnání jednotlivých praček.