rouška

Plastová rouška – to nejlepší z účinnosti ochranného štítu a praktičnosti látkové roušky

Není to tak dávno, co nám všem na základě nařízení vlády vyvstala, dokonce už podruhé, povinnost nosit ve všech veřejných prostorách ochranu dýchacích cest. Roušky, respirátory, šátky přes ústa a obličejové štíty se tak staly nedílnou součástí našich každodenních životů. A jak se zdá, jen tak z nich nezmizí. Prognózy totiž říkají, že coronavirus zůstane v lidské populaci už napořád, přičemž může svoji podobu změnit až několikrát. Vybírejme tedy takové ochranné pomůcky, jež jsou účinné a přitom pohodlné, abychom cítili co nejmenší omezení.

Ochrana dýchacích cest je nezbytná

Odborníci upozorňují na to, že virus se dokáže do těla dostat také přes oči člověka. Ochranu dýchacích cest je tak vhodné doplnit také o brýle – ať už jsme nositeli brýlí dioptrických, nebo sáhneme po slunečních. Dvojnásob toto platí u lékařů v takzvané „první linii“, u nichž brýle jednoznačně stačit nemohou. Zde je pak na místě použití ochranných obličejových štítů, jež mají tu výhodu, že zakryjí celý obličej – ústa, nos i oči. Ještě donedávna byl obličejový štít velmi nedostatkovým zbožím. Proto, zatímco na výrobu roušek přesedlala celá řada dobrovolníků v rámci domácností, výrobou štítů se začala zabývat celá řada firem. Ochranné obličejové štíty pro lékaře začala mezi prvními vyrábět i firma Průša specializovaná na 3D tiskárny. Svoje know-how ovšem pustila dál a tak se mohly do pomoci zapojit také další firmy. Dnes je jich více a více, některé dokonce přicházejí s vlastními typy štítů a vedle lékařů je nabízejí celé široké veřejnosti. A lidé, unaveni nošením nehygienických roušek, alternativu v podobě zmenšených štítů velmi vítají. O jejich nejvýznamnější výhodě jsme se již zmiňovali výše v článku. Jedná se o ochranu očí. Jsou to jednoduché počty. Vezmeme-li v úvahu, že vstupními branami infekce jsou ústa, nos a oči, zvyšuje štít oproti látkové roušce úspěšnost zachycení nákazy minimálně o třetinu. To, že se vinou vlhkosti nestává propustným, což je největší nedostatek látkových roušek, je také neoddiskutovatelná výhoda. Je tady ovšem i velká nevýhoda – a tou je určitě velikost štítu. Vzhledem ke svým rozměrům je velmi nepraktický a na obličeji obtěžující. Jen málokdo si tak dokáže představit, že by si jej nasadil na obličej a šel například do práce.

Plastová rouška pro ochranu

Chtělo by to tedy ideálně křížence, který kombinuje to nejlepší z obojího – z látkové roušky i plastového štítu. A dobrá zpráva je, že existuje. Je jím plastová rouška. Od klasické roušky si autoři tohoto nápadu půjčili střih a rozměry, díky čemuž je i plastová rouška malá a dobře přenosná. U štítu naopak zkopírovali materiál, protože, plast, jak víme, na rozdíl od látky nepropustí nic. Díky ultra lehkému materiálu, kterým plast určitě je, je tedy i plastová rouška velmi pohodlnou a lehkou záležitostí. Může být tedy skvělým řešením pro všechny, jež chtějí chránit sebe a ostatní, aniž by se museli vzdát komfortu při nošení. A může posloužit také jako sekundární ochrana. Tuto pomůcku můžete použít k látkové roušce, jako prvek zvyšující její funkci. Benefitem, který jistě oceníte, je i vysoká průhlednost plastové roušky. Sami jistě znáte situace, kdy na vás někdo mluví a vy, protože nevidíte, jak pohybuje rty, marně přemýšlíte, co se vám snaží říct. Průhledný plast tak oceníte nejen v běžném životě, ale i při řadě profesí a oblastí. Osvědčí se všude tam, kde je vyžadována expozice mimiky obličeje, a nemusí to být  jen u znakové řeči nebo při logopedii. Jednoznačnou cílovou skupinou jsou i pedagogové ve školách a při různých typech vzdělávání.

Specialista na roušky i tisk

Výrobce Justprint, který se distribucí plastových roušek zabývá, přibližuje specifika svého produktu i to, jaké varianty nabízí. Všechny Justprint roušky jsou vyrobeny z lehkého PVC materiálu s tloušťkou 0,3 mm. Ten je velmi pružný a ergonomicky se přizpůsobí tvaru vašeho obličeje. Průhledná plastová rouška se u nich vyrábí ve dvou alternativách – dá se nosit na nose (shora) nebo na bradě (zdola). Oba tyto modely přitom nabízí ve dvou velikostech, v menší S/M a ve větší M/L. Výběr typu a velikosti přitom záleží pouze na individuálních preferencích konkrétního člověka. Kryt můžete čistit a dezinfikovat kdykoli potřebujete – žádné praní a vyváření jako u klasických roušek.