chair-1228423_640

Pergola je ideálním zastřešením nejen pro terasy

Zahradu můžeme nechat jen tak pustnout, nebo se o ni naopak dobře starat a mít z toho i nějaké benefity, například v podobě ovoce a zeleniny. Také se zde dá vybudovat venkovní posezení, které je obvykle možné využívat od jara až do podzimu.

Každé takové posezení musí mít nejen dobrou podlahu a nábytek, ale rovněž i nějakou formu zastřešení.

Levná řešení moc nefungují

Hodně lidí se snaží na venkovním zastřešení za všech okolností ušetřit. V lepším případě tedy koupí nějaký levný slunečník, případně dokonce party stan, nicméně najdou se i myslitelé, kteří střechu vyrobí z nepromokavé plachty. Už na první dobrou nejde o moc dobré řešení, jelikož během prvního silnějšího vichru se taková střecha bude poroučet.

Daleko rozumnější je spolehnout se osvědčené konstrukce, jakými jsou altány či pergoly. Altán většinou stojí dál od domu, zatímco pergola může být propojena přímo se stavbou. A proto jde o ideální terasa – zastřešení.

Vhodný materiál

Dnes je reálné koupit pergolu nejen ze dřeva, ale i z mnoha jiných materiálů, třeba z hliníku, či dokonce plastu. Plast však nevypadá příliš dobře nikde a hliník zase vynikne spíše na moderně střižených zahradách, kam se kov hodí.

Kdo však má klasickou českou rustikální zahrádku, ten by si měl vybrat dřevo. To kupodivu není vůbec špatné. Tento přírodní materiál vydrží opravdu hodně, zvláště, když o něj člověk náležitě pečuje.

Nejde však o nic náročného. Bohatě postačí konstrukci dvakrát ročně natřít ochranným olejem. Není nezbytné kupovat nic extra. Dobře poslouží i produkty, se kterými se běžně natírají i dřevěné ploty.

Instalace

Co se instalace týče, obvykle nejde o nic složitého. Pergoly se dnes vyrábějí jako prefabrikáty a skládají se podobně jako stavebnice. Stačí se jen řídit podle přiloženého návodu. Případná profesionální montáž samozřejmě nákup trochu prodraží.