kancelářský stůl

Vybíráme pracovní stůl

Ať už jste zaměstnancem, nebo sám sobě pánem, jistě nám dáte za pravdu, že u kancelářského stolu trávíte velké množství času. Měl by být jakousi vaší základnou a místem, na němž máte systematicky uložené vše, co pro práci potřebujete. V neposlední řadě by měl váš pracovní stůl představovat místo, kde se cítíte maximálně komfortně. Jak tedy vybrat takový, který by hlavní parametry příjemného pracoviště splňoval, ale byl současně praktický? Tady je několik rad.

Nepodceňte výběr místa

Ještě než se vydáte do nábytkářské prodejny a začnete pátrat po stole, jenž by pro vás byl ideální, doporučujeme rozhlédnout se kolem sebe a najít mu vhodné umístění. Je to zásadní rozhodnutí, co může v budoucnu ovlivnit, jak se při práci budete cítit. Klíčovou roli zde hraje denní světlo. Okno by mělo být vůči stolu umístěno tak, aby k pravákům přicházelo z levé strany a k levákům ze strany pravé. Toto jednoduché pravidlo má zabránit tomu, abyste si při psaní stínili rukou.  Počítejte současně s tím, že by nebylo úplně ideální, kdyby vám při psaní svítilo do očí slunce, nebo kdyby vás oslňovalo svým odrazem v monitoru. Věnujte pozornost i tomu, kde jsou v místnosti umístěny dveře. Není nic nepříjemnějšího než se posadit za kancelářský stůl a několikrát denně čelit průvanu.

Na velikosti záleží

Přirozeně, čím větší stůl, tím lépe. Velká pracovní plocha nabízí optimální prostor pro kreativitu a více místa pro pracovní pomůcky či dokumenty. Primárně ale musíme vždy vycházet z toho, kolik místa nám poskytuje naše kancelář. Je-li kapacitou velkorysá, hurá na nákup velkého stolu. Ale pozor, jedno úskalí tady je. Velký stůl vyžaduje také vyšší nároky na pořádek. Hodně věcí se zkrátka koordinuje hůře. Pomoci ale může chytrý úložný kancelářský nábytek, a stejně tak jsme-li zavaleni prací a některé materiály archivujeme, větší kancelářská skříň. Ta koneckonců může stát v blízkosti stolu a vše díky ní můžeme mít ihned po ruce.

Jaký tvar je ideální?

Pokud vám prostor jen trochu dovolí, velmi doporučujeme stoly rohové. Díky nim máte vše po ruce a nejste nuceni popojíždět na židli sem a tam. V případě, že nenajdete stůl, který by ve své rohové variantě příjemně kopíroval prostor vaší kanceláře, nevěšte hlavu. Tento nábytek se dá bez problému nechat vyrobit na míru, přičemž je cena srovnatelná s kusy, jež jsou k dostání v obchodech.

Materiál kancelářského stolu

Materiál stolu se většinou podřizuje finančním možnostem. Vybavujete-li ředitelskou kancelář či si potrpíte na kvalitní a krásné solitéry, jistě sáhnete po masivu, možná i z nějakého exotického dřeva. Pokud ale vybavujete účelně a levně, určitě si vystačíte s dřevotřískou. Povrchová úprava pak může být dýha ve stylu dřeva, popřípadě cenově dostupnější lamino.