cookie-8139062_640

Už jen zdravá výživa – to je to správné předsevzetí do nového roku

Do nového roku si většina z nás dává různá předsevzetí. Tím zcela nejčastějším je, že chceme zhubnout. Nedávejte si letos tohle předsevzetí. Málokomu se jej totiž podaří dodržet. Pojďte na to chytřeji. Dejte si závazek, že změníte své stravovací návyky. Zavažte se začít stravovat zdravěji. Nestresujte se ručičkou na váze. Po roce uvidíte, že zhubnete i bez stresu. Nemluvě o tom, že se budete celkově cítit lépe. Ideální je, když zásady zdravé výživy aplikujete na celou svoji rodinu.

Naše stravovací návyky mají významný vliv na celkový stav našeho těla a mysli. Řádně vyvážená strava poskytuje tělu nezbytné živiny, vitamíny a minerály, které podporují správný růst, vývoj a fungování všech orgánů. Kdo se zdravě stravuje, obvykle netrpí nadváhou a obecně lépe odolává nemocem. Co však přesně je zdravá výživa?

Strava musí být vždy vyvážená

Zdravá strava by měla obsahovat správnou kombinaci makroživin a mikroživin. Makroživiny zahrnují bílkoviny, sacharidy a tuky, zatímco mikroživiny jsou vitamíny a minerály. Rozmanitost, tedy pestrá strava, je klíčovým faktorem zdravého stravování. Pestrost potravin zajišťuje, že tělo získává všechny potřebné živiny. Omezte konzumaci průmyslově zpracovaných potravin a vsaďte spíše na celozrnné potraviny, čerstvé ovoce, zeleninu, ořechy a semínka.

Abyste se mohli zdravě stravovat, najděte si kvalitní e-shop se zdravou výživou. 4slim.cz nabízí kvalitní potraviny pro získání makroživin i mikroživin v rámci našeho stravování. Zkuste třeba nejen ořechy, ale konzumujte je i jako ořechový krém. Upečte si vlastní zdravější chléb. Pro rychlou přípravu jsou ideální kvalitní chlebové směsi. Nezapomeňte na protein. Ten je důležitým pomocníkem, když chceme zhubnout, ale samozřejmě i když sportujeme. Při hubnutí pomůže i low carb tyčinka, která je ideální svačinkou povolenou i při keto dietě.

Dodržování pitného režimu je zásadní

Dostatečný příjem tekutin je klíčový pro udržení optimálního zdraví. Voda je nepostradatelná pro řadu tělesných funkcí, včetně trávení, odstraňování toxických látek a udržení optimální tělesné teploty. Doporučuje se pít minimálně osm sklenic vody denně, ale to může být individuální podle věku, pohlaví, hmotnosti, počasí a úrovně fyzické aktivity. Zkuste i tradiční kávoviny – melta je zdravou náhražkou kávy, která zpestří pitný režim. Do něj zařaďte třeba i kakao.

Omezte tuky a cukry

Přebytek přidaných cukrů a tuků v stravě může přispět k řadě zdravotních problémů, včetně obezity, cukrovky a srdečních onemocnění. Snažte se omezit konzumaci sladkostí, slazených nápojů a potravin s vysokým obsahem tuku. Místo toho se zaměřte na přírodní zdroje tuků, jako jsou avokádo, ořechy a olivový olej, a na přírodní cukry obsažené v ovoci.

Hledáte zdravější sladidlo? Zkuste čekankové sladidlo, případně čekankový sirup. Pro diabetiky jsou vhodná umělá sladidla. V e-shopu 4slim.cz koupíte rovněž DIA sladkosti.

Dodržujte správnou velikost porcí

Naučte se poslouchat signály hladu a sytosti těla. Zapomeňte na rady snídat/nesnídat. Řiďte se vlastními pocity. Dobré však je ve stravování dodržovat pravidelnost. A před spaním se skutečně jíst nemá. Nepřehánějte to s velikostí porcí. Přejídání vede k nárůstu hmotnosti a k dalším zdravotním problémům.

Zdravá výživa je investicí do dlouhodobého zdraví i lepšího vzhledu

Kupujte kvalitní potraviny. Čtěte etikety a přemýšlejte o tom, co jíte a proč to jíte. Ale na druhou stranu to nepřehánějte. Vždyť ortorexie, závislost na zdravé stravě, je nemoc. Prostě dávejte svému tělu to nejlepší, ale netrestejte se, když občas zhřešíte. Snažte se vyhýbat vysoce zpracovaným potravinám a jezte hodně zeleniny a taktéž ovoce. Nezapomeňte ani na přírodní doplňky stravy. Jsou dalším zpestřením zdravého jídelníčku.