sauny

Saunování, relaxace jako stvořená pro sportovce

Saunování nabízí celou řadu zdravotních benefitů, jako je posílení imunitního systému, zvýšení kapacity plic, detoxikace pokožky, rozpohybování lymfy, nebo snížení vysokého krevního tlaku. Vedle toho ale nabízí mnoho také sportovcům. Patříte-li mezi ně, máme pro vás hned několik argumentů, proč byste měli zvážit zařazení saunování do vašeho harmonogramu.

Aktivní fanoušci tepla někdy začínají své cvičení prohřátím svalů v sauně. Daleko efektivnější je ale naložit se do sauny po tréninku. Při cvičení totiž dochází k drobnému poškození svalů. Dělají se v nich mikroskopické trhlinky. Toto poškození ale můžeme zcela eliminovat dostatečným odpočinkem a relaxací. I proto se traduje, že umění odpočívat má stejnou váhu jako plnohodnotný trénink. Sauna má tu výhodu, že dokáže regeneraci svalů výrazně urychlit. Rovnice je v tomto případě jednoduchá. Čím dříve svaly zrelaxujete, tím dříve jsou připravené na další trénink.

Saunování podporuje růstový hormon

Že jste o tom ještě neslyšeli. Vysvětlení je přitom velmi pragmatické. Ve studené vodě, která následuje bezprostředně po saunování, vystavujeme tělo jakémusi šoku, chcete-li stresu. To podporuje vznik endogenních detoxifikačních enzymů, z nichž je pro sportovce důležitý právě růstový hormon. Právě ten je totiž zodpovědný za růst svalové hmoty. Samozřejmě že vám svaly nenarostou po jedné návštěvě sauny. Při pravidelných návštěvách na sebe ale výsledky nenechají dlouho čekat.

Sauna doma? Není problém

Líbilo by se vám chodit do sauny třeba jen pár kroků z obýváku anebo v zimě ven na zahradu? Dnes už domácí sauna není ničím výjimečným. Obraťte se na specialistu, za nímž stojí na trhu též kvalitní zahradní domky, luxusní altány a pergoly, popřípadě domky na nářadí a který pravidelně prokazuje prvotřídní kvalitu jednotlivých staveb. Platí to také pro sauny o mnoha rozměrech a provedeních, jež skvěle doplní váš interiér.

Tečka na závěr. Saunování a vytrvalostní sporty

Velmi specifický vliv má navštěvování sauny na vytrvalostní sportovce. Je dokázáno, že se výrazně podílí na zvyšování výkonu, zejména pokud si ji sportovci dopřávají pravidelně, po každém tréninku. Vedle toho při déle trvajícím sportu více roste tělesná teplota. Právě na tu si v sauně lehce zvyknete a následně vás tolik neobtěžuje v terénu.

Sdílet článek