Jednotlivé druhy oceli se od sebe odlišují odolností proti korozi. Chemické složení je dělí na austenitické, austenitické-feritické, feritické a martenzitické typy. V praxi pak mají rozličné využití podle jakosti.
Lehce dostupný kov
Ačkoliv se zdá, že na našem trhu převládá hlavně plast, nerez se využívá v mnoha důležitých oborech. Hliník náleží mezi nejlehčí dostupné kovy a v porovnání s ocelí má třikrát menší hustotu. Patří mezi oblíbené letecké materiály, protože vyniká vysokým poměrem pevnosti a hmotnosti, ale rovněž značnou lomovou houževnatostí. Neobejde se bez něho ani požární ochrana. Jakmile se dostane do styku se vzduchem, vytvoří se na povrchu vrstva z oxidu hlinitého s výbornou odolností proti korozi. Také odolává většině druhům kyselin, ale hůř si vede se zásaditými látkami.
Jakosti nerezové oceli
Také nerezová ocel za jistých okolností koroduje, ale odolnost je rozhodně mnohem vyšší v porovnání s uhlíkovou nebo legovanou. Využití je skutečně hodně široké, vyrábějí se hlavně desky, plechy, tyče a trubky. 1.4112 /440 B má tvrdost po zušlechtění až do 60 HRC, používá se do 500°C. Dobře se kalí a slouží hlavně na břity vah, nože, chirurgické nástroje a hřídele. Dovede odolávat mírnějším agresivním prostředím bez chloru, vodě a páře. 1.4016 / 430 se objevuje hodně v interiérech v podobě příborů a dekorací. Dodává se ve formě plechu, v žíhaném nebo leskle žíhaném stavu. Dá se leštit a svařovat. 1.4021 / 420 slouží namáhaným součástím, kam patří šrouby, táhla a hřídele. Obtížně se svařuje, ale dobře se kalí. Nejběžněji se používá ocel 1.4301 / 304. Objevuje se při výrobě nábytku, ve stavebnictví, v potravinářském průmyslu, u rozvodů pitné vody apod. Martenzitická ocel s obsahem síry 1.4104 / 430 F se hodí k obrábění na automatech. Magnetický a leštitelný druh odolává korozi ve vodě a páře.