orsej jarní

Magazín o přírodních léčivech vás seznámí s účinky bylinek

Když se u vás objeví zdravotní problém, máte několik možností, jak se s ním poprat. Buď rovnou navštívíte svého praktického lékaře, nebo se poradíte na internetu a najdete si nějakou vhodnou bylinu, která vám pomůže. Pochopitelně, že byliny nejsou všemocné, ale na spoustu neduhů pomáhají. Proto se určitě oplatí se v jejich účincích vyznat, zvláště když jsou informace dostupné zdarma na webových stránkách.

Léčivá moc bylinek 

V minulosti, kdy nebyla lékařská péče tak přístupná jako nyní, byli lidé na účinky bylinek více odkázáni. Babky kořenářky bývaly vyhledávané širokými vrstvami obyvatelstva pro své znalosti léčivých rostlin, které také sbíraly. Vědomosti se dědily z generace na generaci, a tak se uchovávaly pro budoucí generace. Současnost přinesla snadnou dostupnost péče lékařů, přesto jsou byliny nadále mezi lidmi oblíbené. Dovedou totiž pomoci v akutní situaci. Věděli jste třeba, že kopr vonný není pouze užitkovou rostlinou pro nakládání okurků nebo přípravu smetanové omáčky?

Léčivé účinky kopru a orseje 

Kopr je totiž bohatý na vitamíny A a C a na stopová množství železa a manganu. Používá se při nadýmání, bolestech žaludku nebo zažívacích problémech. Kromě toho má kopr příznivý vliv na peristaltiku střev a uvolnění zácpy. Protože obsahuje také vápník, pomáhá kopr v boji proti osteoporóze. Esenciální oleje v kopru obsažené mají uklidňující a hypnotické účinky, díky nimž se vám bude lépe spát.

Na jaře, když sníh pomalu odtává, se objevuje na zahradách, v parcích nebo i v lesích orsej jarní. Za syrova je jedovatý nejen pro člověka, ale také pro zvířata. Když však povaříte listy této byliny a odvar vypijete, získáte lék na vleklé problémy s hemeroidy. S těmi umí orsej jarní zatočit v krátké době. Mladé cibulky kořeny lze uvařit i smažit a podávat v zeleninových salátech. Poupata květů orseje se zase používají jako kapary.

Jak je vidět, byliny mají v kuchyni i v léčitelství své nezastupitelné místo. Chcete-li se dozvědět o léčivých rostlinách více, navštivte webové stránky magazínu farmazdraví.cz.

Sdílet článek