Mám na vás osobní otázku: Jak se vám ráno vstává? Pozitivní i negativní odpověď souvisí s průběhem spánku. Neklidné převalování, několikeré buzení z důvodu pocitu zimy nebo tepla bývají příčinou ranních kruhů pod očima a potřebou dvojité kávy.
Klasika z dob našich babiček
Spolu se zimním obdobím se v našich postelích objevují klasické péřové přikrývky. Moje prababička jim říkala duchny a za jejích časů byly tak těžké, že jsem se pod nimi jen stěží pohnula. I když nevím, jestli byly plněny husím nebo kachním peřím, svůj účel plnily na jedničku. V pokoji, jemuž se o ústředním vytápění mohlo leda tak zdát, padala během noci teplota opravdu nízko.
Nová doba, nové potřeby
Vypnutým topením se dnes trápí opravdu jen pár zarytých šetřílků, tudíž si můžeme dovolit vyměnit peří za modernější materiály. Přikrývky a polštáře z dutého vlákna mají velmi dobré izolační vlastnosti, zároveň ovšem daleko lépe odvádějí vlhkost. Probuzení v propoceném pyžamu je zvláště v zimě velmi nepříjemné a koledujeme si jím minimálně o bolest v krku.
Není nic překvapivého, že péřové přikrývky jsou naprosto nevhodné pro alergiky, ale i pro citlivější osoby budou peřiny z umělého materiálu lepší volbou. Dají se totiž daleko snáze udržovat, není problém vyprat je v pračce na 40 °.
Jak si vybrat?
Jak se v nabídce polštářů a přikrývek vyznat? Nejprve si řekněte, chcete-li investovat do dvou sad peřin, nebo jestli je teplota ve vaší ložnici během roku natolik konstantní, že si vystačíte s tzv. celoroční přikrývkou.
U produktových popisků si všímejte uváděné gramáže. Pro letní období je optimální hodnota okolo 150 g/m2, zatímco během zimy užijete přikrývku s minimální gramáží 350 g/m2.
Zdánlivě lehčí výběr na vás čeká v případě polštářů. Proč zdánlivě? Špatná podpora hlavy a krku během spánku je častou příčinou bolestí hlavy a problémů s krční páteří. Pomoci si můžete i menšími polštáři, které se díky povlakům na polštářky stanou i krásnou dekorací. Nejčastěji budete potřebovat povlak na polštářek 40×40 cm.
Pro testportal.cz
Petra Vokatá