MSC MetPro, a. s.

Jak je na tom nyní české strojírenství?

V České republice je mnoho oblastí a odvětví, na které můžeme být právem hrdí. Například je to obor obuvnictví, kde stále přibývá mladých, rozkvétajících firem s potenciálem. Hrdí však můžeme být i na české strojírenství, které se dlouhou dobu označovalo za tahouna české ekonomiky. Nedávné průzkumy však ukázaly, že české strojírenství rapidně zpomaluje. Co je toho důvodem, respektive jak je na tom české strojírenství nyní?

České strojírenství dlouhou dobu patřilo ke světové špičce, ale nyní se ukazuje, že už mezi světovou špičku nepatří. Důvodem je podle všeho neochota investovat do nových technologií a do digitalizace, tvrdí odborníci. Na druhou stranu právě digitalizace a nové technologie mohou pomoct českému strojírenství k tomu, aby se opět zařadilo mezi světovou špičku, nejen mezi evropskou špičku. 

V souvislosti s tím je třeba poznamenat, že bereme v potaz strojírenství jako celek. Některé firmy v České republice zabývající se strojírenstvím se nebrání novým technologiím. Například firma MSC MetPro, a. s. se pyšní nejmodernějšími technologiemi, které ohraňují nebo tryskají materiál bez jediné chyby. 

Nové technologie a digitalizace

Odborníci jsou toho názoru, že by českému strojírenství pomohlo, kdyby investovalo do nových technologií a do digitalizace. Je to krok, který je nevyhnutelný, i když mnohé firmy se mu snaží vyhnout. Doba jde zkrátka kupředu, digitalizace a technologie jsou to, co světu nyní vládne. Pokud se s nimi nepůjde ruku v ruce, české strojírenství brzy upadne, i když to dříve bylo odvětví, které Česko dostalo mezi světové špičky. 

Potřební jsou i počítačově schopní lidé

Jelikož by se mělo investovat do moderních technologií, zapotřebí jsou i počítačově schopní lidé, kteří by jednotlivé technologie a stroje propojené s elektronikou ovládali. Pravdou je, že dnes už ovládá tablet nebo dotykový telefon každý člověk, dokonce i senioři, v tomto by tedy neměl být sebemenší problém.