car

Houpající auto je nebezpečné. Co za ním stojí?

Máte pocit, že se vaše auto při jízdě houpe? Vnímáte, že se jen stěží udržuje v zatáčkách? V takovém případě je nutné zamířit do autoservisu, protože vám pravděpodobně odchází tlumiče do auta. Je důležité si uvědomit, že automobil je složen z několika součástek, které se vlivem každodenní jízdy opotřebovávají. A tlumiče jsou toho zářným příkladem. Jelikož je jejich hlavním úkolem udržet vozidlo na silnici, při byť jen jemném pohupování byste měli zpozornit.

TIP: tlumiče můžete opravit, koupit nové nebo repasované tlumiče.

Špatné tlumiče poznáte na první dobrou

Domnívat se, že špatné tlumiče pravděpodobně ani nepoznáte je mylné. Rozdíl mezi jízdou se špatnými a dobrými tlumiči je totiž opravdu markantní a velmi výrazný. Zatímco ve chvíli, kdy je všechno v pořádku, krásně projíždíte zatáčkami a nevykolejí vás ani nerovná silnice, u špatných tlumičů je situace přesně opačná. Vnímáte, jak se automobil vychyluje při projíždění zatáčkami, stejně tak si všímáte, jak automobil ovlivňuje boční vítr nebo zmiňovaná jízda po nerovné silniční komunikaci.

Možná si říkáte, že pohupování lze zvládnout, ale v konečném důsledku to není to nejhorší, co špatné tlumiče zapříčiňují. Opotřebované tlumiče se totiž ukazují ve chvíli, kdy se děje něco mimořádného. Kupříkladu pokud odbočíte na poslední chvíli, nemusí být v tomto okamžiku na tlumiče spolehnutí.

Vyměňte tlumiče, a to co nejdříve to jde

Pokud už začínáte evidovat to, že tlumiče do auta začínají stagnovat a jejich životnost se markantně snižuje, vyhledejte návštěvu autoservisu co nejdříve. Neodkládejte to. Společně se servisním technikem se vyberou správné tlumiče do vašeho vozu a vrátí se bezpečnost na silniční komunikace.

Mezi druhy tlumičů patří kapalinové tlumiče, které používají jako tlumící médium olej. A poté existují plynokapalinové tlumiče, které fungují na podobném principu, jen je vyrovnávací prostor vyplněn inertním plynem.